لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۱

کشف بقایای کشتی ۴۵۰۰ ساله در مجاورت اهرام ابوصیر مصر


کشف این کشتی ۴۵۰۰ ساله می‌تواند باعث پیشرفت دانش امروز درباره دریانوردی در دوران مصر باستان شود
کشف این کشتی ۴۵۰۰ ساله می‌تواند باعث پیشرفت دانش امروز درباره دریانوردی در دوران مصر باستان شود

باستان‌شناسان چک در حفاری منطقه‌ای نزدیک اهرام ابوصیر در جنوب قاهره، یک کشتی مدفون زیر خاک را بیرون آوردند. مقامات مسئول روز دوشنبه ضمن اعلام این خبر گفتند این کشف می‌تواند باعث پیشرفت دانش امروز درباره نحوه کشتی‌سازی و کشتیرانی در دوران مصر باستان شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه وزارت باستان‌شناسی مصر در بیانیه‌ای گفت تخمین زده می‌شود که کشتی باستانی فوق بیش از ۴۵۰۰ سال قدمت دارد و متعلق به یکی از اشراف آن زمان بوده است. بقایای این کشتی چوبی در گورستان جنوبی ابوصیر کشف شد.

این بیانیه می‌گوید اعضای تیم حفاری مشغول کار بر روی یک مقبره باستانی بودند که بقایای یک کشتی ۱۸ متری در دل خاک، توجه آنها را جلب کرد.

مدیر تیم باستان شناسی جمهوری چک، که مسئول حفاری پروژه است، گفت "این یک کشف بسیار غیرمعمول است، چرا که کشتی‌های با این اندازه و نوع تنها به اشراف جامعه متعلق بوده که عمدتا خانواده سلطنتی به شمار می‌رفتند."

میروسلاو بارتا اضافه کرد "بقایای کشتی نزدیکی دیواره جنوبی مقبره دفن شده است، که نشان‌دهنده شأن اجتماعی ممتاز صاحب مقبره است."

به گفته آقای بارتا "این یک کشف چشم‌گیر و تمام‌عیار است و مطالعه کشتی ابوصیر نقش چشمگیری در فهم ما از کشتیرانی باستانی مصر خواهد داشت."

بر اساس بیانیه ای که تیم حفاری در این زمینه منتشر کرده است "الوار چوبی کشتی باستانی با میخ‌های چوبی که همچنان قابل مشاهده است متصل شده‌اند. شن بیابان نیز به خوبی بافت الوارها را حفظ کرده است."

XS
SM
MD
LG