لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۳

رئیس جمهوری مصر: در کار قوه قضائیه دخالت نمی‌کنم


عکس آرشیوی از سه گزارشگر شبکه الجزیره در دادگاهی در قاهره، مصر - ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۳
عکس آرشیوی از سه گزارشگر شبکه الجزیره در دادگاهی در قاهره، مصر - ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۳
یک روز پس از آن که دادگاهی در قاهره سه خبرنگار شبه تلویزیونی الجزیره را به اتهام حمایت از اخوان المسلمین و نشر اکاذیب به ۷ سال زندان محکوم کرد، رئیس جمهوری مصر اعلام کرد که در کار قوه قضاییه آن کشور دخالت نخواهد کرد.

عبدالفتاح السیسی روز سه شنبه در سخنانی که از تلویزیون پخش شد گفت به احکام صادر شده توسط دستگاه قضایی باید احترام گذاشته شود و نباید از آنها انتقاد کرد.

وزیر امور خارجه ایالات متحده، که پیش از اعلام این احکام با رهبران مصر ملاقات کرد، از جمله منتقدین آن بود و روز دوشنبه محکومیت گزارشگران الجزیره را «هراسناک و ظالمانه» خواند.

جان کری در پایان سفر خود به مصر، روز یکشنبه با انتشار بیانیه ای خواستار تجدید نظر دولت مصر در زندانی کردن روزنامه نگاران شبکه الجزیره شده بود.

احکام صادر شده علیه پیتر گرست، شهروند استرالیا، محمد فهمی، کانادایی مصری تبار، و باهر محمد، شهروند مصری، که روز دوشنبه اعلام شد با واکنش‌های تند رهبران و گروه‌های طرفدار آزادی مطبوعات در سراسر جهان روبرو شد. مقام‌های مصری از حکم دادگاه دفاع می‌کنند و واکنش‌های خارجی را مداخله در امور داخلی کشور دانسته و آنها رد کرده‌اند.

تونی آبوت نخست وزیر استرالیا روز سه شنبه گفت سیستم قضایی مصر حق دارد تصمیم بگیرد، اما استرالیا از حکمی که صادر شده است سردر نمی آورد. وزارت امور خارجه استرالیا برای اعتراض به محکومیت گرست سفیر مصر را فراخواند.

ناوی پیلای، کمیسر حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز خواهان آزادی آن خبرنگاران شد و گفت رسانه ها در مصر باید «حفاظت شوند، نه مجازات.»

پدر آقای گرست در استرالیا، روز سه شنبه به خبرنگاران گفت خانواده او به مقابله با این احکام تا آزادی گزارشگران ادامه خواهد داد. او احکام صادر شده را «زمانی تاریک» برای روزنامه نگاری خواند و گفت روزنامه نگاری جرم نیست.

کفیل مدیرکل آن شبکه حکم دادگاه را «تکان دهنده» نامید و گفت الجزیره به کمپین بین‌المللی برای آزادی خبرنگاران ادامه خواهد داد. شبکه الجزیره همیشه گفته است کارکنان آن فقط خبرها را گزارش می‌دهند.

مقامات در لاهه و در لندن نیز سفیران مصر را فراخوانده اند. این سه خبرنگار در ماه دسامبر در هتلی در قاهره دستگیر شدند. آنها پس از آن که مقامات امنیتی مصر دفتر شبکه الجزیره را بستند، در آنجا کار می‌کردند.
XS
SM
MD
LG