لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۰

کابینه جدید مصر اعلام شد


کمال الجنزوری (چپ) به همراه فیلد مارشال طنطاوی
کمال الجنزوری (چپ) به همراه فیلد مارشال طنطاوی

شورای نظامی حاکم مصر برخی از اختیارهای ریاست جمهوری را به کمال الجنزوری نخست وزیر موقت واگذار کرد. خبرگزاری مصری منا روز چهارشنبه گزارش داد شورای عالی نیروهای مسلح، کنترل ارتش و دادگستری را حفظ خواهد کرد.

فرماندهان نظامی مصر روز سه شنبه گفتند قانون اساسی را برای اعطای اختیار بیشتر به نخست وزیر اصلاح خواهند کرد.

الجنزوری روز چهارشنبه ترکیب کابینه خود را اعلام کرد. محمد ابراهیم، رییس سابق امنیت منطقه ای را به عنوان وزیر کشور منصوب کرد. وی جایگزین منصور العیسوی می شود. همچنین ممتاز السعید سرپرستی وزارت دارایی را بر عهده خواهد داشت. این دولت تا پایان انتخابات پارلمانی در سال آینده مسئول اداره کشور خواهد بود.

در این میان، مصریان در انتظار اعلام نتایج رسمی دور دوم انتخابات هستند. کمیسیون انتخابات گفته است نتایج را بعد از ظهر چهارشنبه اعلام خواهد کرد.

اخوان المسلمین می گوید یکی از احزاب سیاسی نزدیک به این گروه دو سوم کرسی های نامزدهای مستقل را تصاحب کرده است. در صورت صحت این ادعا، اخوان المسلمین در مسیر تبدیل به قدرت برتر در پارلمان ۴۹۸ نفری مصر قرار خواهد گرفت.

حزب آزادی و عدالت گروه اسلامگرا روز چهارشنبه در بیانیه ای گفت ۳۶ کرسی از ۵۶ کرسی در ۹ استان، از جمله در شهرهای قاهره و اسکندریه را در اختیار گرفته است. نامزدهای این حزب در دوم انتخابات ۳۴ کرسی به دست آوردند.

اخوان المسلمین در رای گیری هفته گذشته بزرگترین بخش کرسی هایی را که برای احزاب کنار گذاشته شده بود، تصاحب کرد و ۳۷ درصد از رای ها را به دست آورد.

در هفته های آینده، مصریان در ۱۸ استان باقیمانده برای انتخاب اعضای مجلس عوام رای خواهند داد. انتخابات برای مجلس اعیان، که قدرت کمتری دارد، در اواخر ژانویه آغاز خواهد شد و در ماه مارس به پایان خواهد رسید.

XS
SM
MD
LG