لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۹

نخستین دور انتخابات پارلمانی مصر به پایان می رسد


نخستین دور انتخابات پارلمانی مصر به پایان می رسد
نخستین دور انتخابات پارلمانی مصر به پایان می رسد

مصر به پایان نخستین دور رای گیری در اولین انتخابات پارلمانی از زمان استعفای حسنی مبارک رییس جمهوری سابق در ماه فوریه، نزدیک می شود.

رای دهندگان در قاهره، اسکندریه و هفت استان دیگر برای انتخابات اعضای مجلس نمایندگان رای می دهند. سه شنبه دومین و آخرین روز رای گیری برای آنها است.

مقامات می گویند روز شنبه شنبه بار دیگر صفوف طولانی در برابر برخی از حوزه ها تشکیل شد. شبکه تلویزیونی الجزیره بنقل از یک عضو ارشد شورای نظامی حاکم می گوید شمار رای دهندگان ممکن است از ۷۰ درصد فراتر برود.

بقیه کشور در دو دور بعدی که انتظار می رود در اوائل ژانویه به پایان برسد رای خواهند داد. پس از آن انتخابات سنا برگزار خواهد شد، و بدنبال آن پارلمان به تدوین قانون اساسی جدید خواهد پرداخت.

انتظار می رود زمانی که نتایج نهایی اعلام شود، جنبش اسلامگرای معتدل اخوان المسلمین، که در دهه های گذشته ممنوع بود، بعنوان بزرگترین قدرت سر بردارد - اما اکثریت مطلق را کسب نخواهد کرد.

انتخابات تاریخی روشن خواهد ساخت که آیا حزب آزادی و عدالت گروه مصر را پس از نزدیک شش دهه حکومت دیکتاتوری سکولار که عملا ارتش آنرا اداره می کرد، در مسیر اسلامی تری سوق خواهد داد یا نه.

ژنرال های حاکم مصر سیستم انتخاباتی پیچیده ای بوجود آورده اند که بسیاری می ترسند به تشکیل یک پارلمان بدون اعتبار منجر شود. ژنرال ها همچنین روشن ساخته اند که پارلمان جدید حق نخواهد داشت دولتی را که شورای نظامی حاکم منصوب کرد برکنار کند.

XS
SM
MD
LG