لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۸

ارتش مصر تیراندازی به سوی مسیحیان قبطی را تکذیب کرد


حاذم الببلاوی وزیر دارایی و معاون نخست وزیر مصر
حاذم الببلاوی وزیر دارایی و معاون نخست وزیر مصر

حاکمان نظامی مصر گزارش هایی را که حاکی است سربازان روز یکشنبه به سوی معترضان مسیحی قبطی آتش گشودند تکذیب کردند.

مقام های مصری روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری در قاهره همچنین گزارش هایی را که سربازان با خودروهای زرهی آگاهانه از روی معترضان گذشته اند، رد کردند.

با این حال، ویدیوهای عبور خودروهای زرهی نظامیان از میان معترضان مسیحی و تصاویر اجساد له شده آنها برخشم علیه ژنرال های حاکم، حتی ورای جامعه قبطی مصر دامن می زند. فعالان ارتش را به تحریک نفرت قومی به عنوان راهی برای پایان دادن به اعتراض ها و متوقف ساختن انتقادها متهم می کنند.

روز یکشنبه زد و خورد نیروهای امنیتی مصر، مسلمانان و مسحیان قبطی، در قاهره ۲۶ تن کشته شدند. نا آرامی و خشونت روز یکشنبه پس از آن آغاز شد که بیش از یک هزار مسیحی برای اعتراض به حمله رادیکال های مسلمان به یک کلیسای قبطی در جنوب کشور به طرف تلویزیون دولتی به راه افتادند.

در جریان زدو خوردها، یک مجری تلویزیون، مصریان شرافتمند را ترغیب کرد بیرون بیایند و از ارتش حفاظت کنند. او گفت قبطی ها با سنگ و کوکتل مولوتوف به سربازان حمله می کنند. دیری نگذشت که دسته های مسلمانان مسلح از راه رسیدند و با مسیحیان معترض گلاویز شدند.

یک ژنرال مصری که در کنفرانس خبری سخن می گفت اظهار داشت سربازانی که از کلانتری حفاظت می کردند گلوله های واقعی نداشتند. او معترضان را به تحریک نا آرامی متهم کرد. قبطی ها این اتهام را رد کرده اند.

روز سه شنبه همچنین قبطی ها برای معترضانی که در جریان خشونت های خیابانی کشته شدند یک دوره ۳ روزه سوگواری آغاز کردند. قبطی ها ۱۰ درصد جمعیت ۸۰ میلیونی مصر را تشکیل می دهند.

پیشتر فیلد مارشال محمد حسین طنطاوی رییس شورای نظامی حاکم بر مصر استعفای معاون نخست وزیر را رد کرد.

حاذم الببلاوی در پی زد و خوردهای خشونت بار نیروهای امنیتی و مسیحیان قبطی که ۲۶ کشته برجا گذاشت، استعفای خود را اعلام کرد و روز سه شنبه در نامه ای به کابینه به نقض شدید امنیت و ایمنی جامعه استناد کرد. ببلاوی همچنین وزیر دارایی مصر است و در حال حاضر برای دریافت ۵ میلیارد دلار وام با عربستان سعودی و امارات متحده عربی مذاکره می کند.

رسانه های مصر به نقل از طنطاوی می گویند شرایط جاری کشور اجازه پذیرفته شدن استعفا را نمی دهد.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا روز سه شنبه در یک گفتگوی تلفنی با محمد کامل عمرو همتای مصری خود گفت ایالات متحده از تحقیقات حمایت می کند و از دولت خواست برخورداری مردم از حق آزادی مذهبی و تجمعات آرام را تامین کند. کلینتون گفت آمریکا عمیقا نگران خشونت هاست و دولت مصر را ترغیب کرد به محاکمات نظامی برای غیر نظامیان پایان دهد.

XS
SM
MD
LG