لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۶

مصریان بار دیگر در میدان تحریر جمع می شوند


مصریان بار دیگر در میدان تحریر جمع می شوند
مصریان بار دیگر در میدان تحریر جمع می شوند

صدها معترض مصری در میدان تحریر قاهره جمع شده اند و رهبران نظامی موقت را به شتاب در اجرای اصلاحات دمکراتیک فرا می خوانند.
هدف اعتراض، که «جمعه اصلاح مسیر» انقلاب نامیده می شود، این است که شورایعالی نیروهای مسلح برای ارائه زمان مشخصی جهت انتقال به حکومت غیر نظامی زیر فشار قرار گیرد. معترضین و فعالان همچنین می خواهند به محاکمات نظامی برای غیر نظامیان پایان داده شود.
میدان تحریر قاهره، کانون «انقلاب ۵ بهمن»، از ماه ژوئیه، بیشتر آرام بوده است؛ در آن زمان نیروهای امنیتی معترضینی را که بست نشسته بودند پراکنده ساختند، و نیروهای امنیت مرکزی کشور را جایگزین آنها کردند.
روز پنجشنبه، وزارت کشور مصر گفت در انتظار اعتراض پلیس را از میدان خارج خواهد کرد و یادآور شد دولت به حق «تظاهرات مسالمت آمیز» احترام می گذارد.
در حالی که ده ها گروه سیاسی و فعال اکثرا سکولار در اعتراض روز جمعه شرکت دارند، اکثر گروه های اسلامگرای عمده مصر تصمیم گرفته اند آنرا تحریم کنند و می گویند معترضین درباره تقاضای مشترک به توافق نرسیده اند.
دبیرکل حزب آزادی و عدالت اخوان المسلمین می گوید گروه او به این دلیل شرکت نمی کند که می خواهد به شورای نظامی فرصت دهد درخواست های «انقلابی» بیشتری را عملی کند.
در این میان، حسنی مبارک رییس جمهوری سابق مصر روز پنجشنبه بار دیگر در دادگاه حاضر شد. او از جمله متهم است که در جریان قیام به نیروهای امنیتی دستور داد بسوی معترضین تیراندازی کنند.

XS
SM
MD
LG