لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۲

انتخابات ریاست جمهوری مصر؛ عبدالفتاح السیسی به دنبال حفظ قدرت تا سال ۲۰۳۰


انتخابات ریاست جمهوری مصر قرار است از ۱۰ تا ۱۲ دسامبر، ۱۹ تا ۲۱ آذر، برگزار شود و طبق برآوردها، عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری کنونی با وجود سرکوب گسترده مخالفان و کارنامه ضعیف اقتصادی و امنیتی نامزد پیشتاز این انتخابات به شمار می‌آید.

پیروزی السیسی در این انتخابات به معنای آن خواهد بود که فرمانده کل پیشین ارتش مصر می‌تواند قدرت را تا سال ۲۰۳۰ در دست داشته باشد. او قانون ‌اساسی مصر را در سال ۲۰۱۹ اصلاح کرد و دوره ریاست جمهوری را از چهار سال به شش سال افزایش داد.

شبکه خبری فرانس۲۴ در گزارشی با این مقدمه نوشت، بیش از ده سال از زمانی که السیسی اولین رئیس جمهوری منتخب دموکراتیک مصر یعنی محمد مرسی اسلام‌گرا را سرنگون کرد می‌گذرد و او همچنان با «مشت آهنین» بر کشور حکومت می‌کند.

همزمان مخالفان و حامیان السیسی متقاعد شده‌اند که او در انتخابات ریاست جمهوری امسال پیروز خواهد شد، زیرا پیروزی‌های او در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸، آن هم با بیش از ۹۶ درصد آرا، جای چندانی برای تردید درباره احتمال پیروزی دوباره باقی نمی‌گذارد.

خبرگزاری رویترز هم در گزارشی در همین زمینه، با اشاره به این که منتقدان سیسی انتخابات پیش رو را «غیرواقعی» می‌‌دانند، نوشته است در حالی که در نتیجه انتخابات آتی تردیدی وجود ندارد، فشارهای اقتصادی از جمله افزایش قیمت‌ها باعث نارضایتی عمومی شده است.

خالد داوود، یکی از اعضای برجسته «جنبش مدنی دموکراتیک»، ائتلافی از احزاب و شخصیت‌های مخالف السیسی، می‌گوید: «از نظر سیاسی، جنگ غزه یک هدیه خدادادی بود، با وجود همه بدبختی‌ها ... که اجازه می‌دهد کل داستان انتخابات ریاست‌ جمهوری به حاشیه برود ... این یک فرصت فوق‌العاده برای رئیس جمهوری است تا برای خود، به ویژه در زمان بحران اقتصادی، حمایت کسب کند.»

در شرایطی که السیسی اعلام کرده است کارزار انتخاباتی‌اش برای صرفه‌جویی به منظور کمک‌رسانی به غزه محدود می‌شود، اما هنوز پوسترهای عظیمی از او در کنار خیابان‌ها و ساختمان‌ها در شهرهای مختلف مصر به چشم می‌خورد.

XS
SM
MD
LG