لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۳

سهم فرهنگ در هزینه خانوار ایرانی اندک است


مراسم «تنوع فرهنگ ها» در صدای آمریکا
مراسم «تنوع فرهنگ ها» در صدای آمریکا

هزینه های اولیه زندگی جای اندکی برای پرداختن به مسائل فرهنگی و تفریحی در بودجه خانواده ها باقی می گذارد.

در نشست ارزیابی سهم امور اجتماعی و فرهنگی در بودجه سالانه کشور که روز یکشنبه ششم بهمن از سوی انجمن جامعه شناسان برگزار شد، محمدرضا واعظ مهدوی استاد دانشگاه و رئیس انجمن بهداشت ایران، گفت: اگر نگاهی به بودجۀ عمومی دولت بیندازیم، متوجه خواهیم شد که میزان درآمد‌ها و هزینه‌های مشخص شده تناسبی ندارند و هزینه‌های دولت نزدیک به دو برابر درآمد‌هاست. از این رو با وجود آن که نرخ تورم ۴۰% رشد داشته، رشد دستمزد تنها ۱۸% بوده است که این امر پیامدهای اجتماعی مختلفی را دربرخواهد داشت.

دکتر واعظ مهدوی از جمله این آثار به استرس‌های اجتماعی، اعتیاد، کاهش نشاط اجتماعی و امید به آینده، هزینه‌های کمرشکن آموزش و درمان، و فقر انرژی اشاره کرد.

رئیس انجمن بهداشت ایران با اشاره به دیگر آمارهای اقتصادی که بر وضعیت اجتماعی مردم تاثیر می‌گذارد، گفت: باتوجه به‌آمار موجود وضعیت رشد اقتصادی در جهان در سال ۲۰۱۳، ۶/۳ بوده است در حالی که این رقم در ایران منهای ۰۸ است.

وی با اشاره به مسئله تفاوت میان رشد دستمزد و رشد تورم افزود این مسأله از سال ۹۰ یعنی از زمان اجرایی شدن هدفمندی یارانه‌ها به وجود آمد. در آن سال حداقل دستمزد ۹ درصد رشد داشت ولی رشد تورم ۵/۲۱%بود. عدم تناسب میان نرخ رشد تورم و حداقل دستمزد سبب بروز مشکلات اجتماعی شده، تا جایی که امروز سهم فرهنگ، آموزش و تفریح تنها ۴% درصد از هزینۀ خانوار‌هاست.

احمد مسجدجامعی رئیس شورای شهر تهران در این نشست اظهار کرد: اعتبارات بخش فرهنگ بسیار ضعیف است. به نظر می‌آید از همین ۴% هزینه خانواده‌ها که صرف آموزش، تفریح و فرهنگ می‌شود، بیشتر آن هم برای آموزش صرف شود. بنابراین می‌توانیم حساب کنیم که در کل ر قم صرف هزینه برای آموزش تفریح و فرهنگ مبلغی بین ۳ یا ۴ هزار میلیارد تومان می‌شود.

رئیس شورای شهر افزود: هنگام تدوین برنامه چهارم توسعه سعی شد که بسیار به فرهنگ پرداخته شود. در آنجا به این نتیجه رسیدیم که شکوفایی در بخش فرهنگ در گروی سرمایه‌گذاری در این حوزه است. کشور ما در جوامع بین‌الملل به وسیله فرهنگ و هنرش شاخص است. برای نمونه حتی در صادرات فرش نیز قسمت فرهنگی، پررنگ است. ما در برنامه چهارم توسعه حتی برنامه‌هایی برای اشتغال زایی در بخش فرهنگ هنر داشتیم که البته این برنامه‌ها عملی نشد.
XS
SM
MD
LG