لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۳

اردوغان: ترکیه جزئیات آزادی گروگان‌ها را افشا نمی‌کند


احمد داود اوغلو، نخست وزیر ترکیه در فرودگاه آنکارا به استقبال دیپلماتهای آزادشده رفت - ۲۹ شهریور ۱۳۹۳
احمد داود اوغلو، نخست وزیر ترکیه در فرودگاه آنکارا به استقبال دیپلماتهای آزادشده رفت - ۲۹ شهریور ۱۳۹۳

گروگان‌های آزاد شده، اعضای کنسولگری ترکیه در شهر موصل و خانواده‌هایشان بودند که در پی حمله پیکارجویان «دولت اسلامی» به موصل، بیش از سه ماه را در اسارت شورشیان گذراندند

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، می‌گوید دولت جزئیات عملیات مخفی را که منجر به آزادی ۴۹ تبعه آن کشور از دست شورشیان «دولت اسلامی» عراق شد، فاش نخواهد کرد.

گروگان‌ها، ۴۶ ترک و ۳ عراقی بودند که در خردادماه هنگام تصرف شهر موصل توسط پیکارجویان داعش، به اسارت آن گروه درآمدند.

به گزارش آسوشیتدپرس، آقای اردوغان در جمع گروگان‌های آزاد شده و اعضای خانواده آنها گفت: «چیزهایی هست که نمی‌توانیم درباره‌اش صحبت کنیم. اداره کشور مثل گرداندن بقالی نیست. باید موضوعات حساس را حفظ کرد؛ اگر این کار را نکنیم، بهایش را خواهیم پرداخت.»

حتی پیش از آزاد شدن گروگان‌ها، بر سر این که آیا ترکیه برای آزادکردن گروگان‌ها به داعش وعده‌هایی داده یا نه موضوع بحث و پیش بینی‌هایی بود. بسیاری از ناظران می‌گویند باور ندارند که گروه بی‌رحم «دولت اسلامی» بدون گرفتن امتیازهای بزرگ، گروگان‌های باارزش را به دولت ترکیه پس داده باشد.

آقای اردوغان در کنفرانس خبری بعد از ظهر یکشنبه دادن پولی به اعضای داعش در ازای آزادی گروگان‌ها را تکذیب کرد ولی وقتی از وی سؤآل شد که آیا دولت گروگان‌ها را با اعضای داعش مبادله کرده، تنها پاسخ داد:

«این که گروگان‌ها با پیکارجویان معاوضه شده‌اند یا نه مطرح نیست – مهم این است که این ۴۹ نفر به ترکیه برگشته‌اند –آزادی آنها برای من با هیچ چیز دیگری قابل معاوضه نیست.»

XS
SM
MD
LG