لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۶

ایران در فهرست بدترین کشورها در زمینه مبارزه با قاچاق انسان


تصویر قاچاق انسان در کامیونها در مرز ایران و ترکیه (آرشیو)
تصویر قاچاق انسان در کامیونها در مرز ایران و ترکیه (آرشیو)

بار دیگر وزارت خارجه آمریکا ایران را در فهرست بدترین کشورهای جهان در زمینه مبارزه با قاچاق انسان قرار داد.

در تازه ترین گزارش وزارت خارجه آمریکا در باره قاچاق انسان، ایران به عنوان "کشور مبدا، مسیر و مقصد زنان، مردان و کودکانی توصیف شده که در معرض قاچاق جنسی و کار اجباری قرار دارند".

در گزارش وزارت خارجه آمریکا آمده است با این همه، حکومت ایران برای مقابله با این "معضل گسترده قاچاق"، گام چندان مهمی برنداشته است.

حکومت ایران تحقیق در باره قاچاق انسان را آغاز نکرد؛ هیچ تلاشی به عمل نیاورد تا مقامهای ایرانی را از وادار کردن پناهندگان افغان به جنگیدن باز دارد؛ و در ارائه خدمات مناسب در پشتیبانی از قربانیان قاچاق انسان ناکام مانده است. در واقع، همان گونه که مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا هنگام انتشار گزارش گفته است، در ایران با قربانیان قاچاق انسان مانند جنایتکاران رفتار می شود:
"قربانیان قاچاق انسان به خاطر عملی که ناچار به انجام آن شده اند مجازات می شوند - آری، قربانیان مجازات می شوند. برای نمونه، قربانیان قاچاق جنسی ممکن است به خاطر ارتکاب زنا به مرگ محکوم شوند. این یک انحراف دهشتناک از عدالت از سوی یک رژیم فاسد است".

وزارت خارجه آمریکا، علاوه بر سایر اقدامات، اکیدا از رژیم ایران می خواهد قربانیان قاچاق جنسی و کار اجباری را به خاطر اعمال غیر قانونی که در ارتباط با قاچاق انسان مرتکب شده اند مجازات نکند؛ به قربانیان قاچاق انسان، خدمات حمایتی ارائه کند؛ عاملان قاچاق جنسی و کار اجباری را مورد پیگرد قرار دهد؛ و از وادار کردن افراد به شرکت در جنگ های نیابتی خودداری ورزد.

همان گونه که وزیر خارجه آمریکا گفته است؛ "در جهان ما بردگی مدرن جائی ندارد." قول وزیر خارجه است که ایالات متحده از راه تعامل دیپلماتیک، اقدام های فزاینده و جلب توجه، به مبارزه با این تهدید جهانی ادامه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG