لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۰

گفت و شنود راهبردی و اقتصادی آمریکا و چین


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در جلسه گشایشی چهارمین اجلاس سالانه گفت و شنود اقتصادی و راهبردی چین و آمریکا در پکن گفت «ایالات متحده همچنان به تقویت مشارکتی همراه با همکاری بر اساس منافع و احترام متقابل پای بند است. در دنیای امروز، هیچ بازیگر جهانی نمی تواند با مقوله های ژئو پولیتیک به عنوان یک بازی بدون برد و باخت برخورد کند، بنابراین ما برای ساختن رابطه ای کار می کنیم که به هر دو کشور اجازه می دهد بدون رقابت ناسالم یا مناقشه شکوفا شوند، درهمین حال به مسئولیت هایمان نسبت به مردم خود و جامعه جهانی عمل کنیم.»

ایالات متحده و چین هم اینک کاملا و به گونه ای گریز ناپذیر به یکدیگر وابسته شده اند، و بنابراین یک چین شکوفا به سود آمریکا و یک آمریکای شکوفا به نفع چین است. هیلاری کلینتون گفت «اگر افزایش توانایی های چین به این معنا باشد که ما شریکی قابل و درگیر در برخورد با تهدید های امنیتی منطقه ای و جهانی داریم، بسیار خوب است.»

اما ساختن رابطه ای همراه با همکاری و جهنده، که به سود دو طرف باشد، آسان نیست. به این دلیل است که گفت و شنودهای سازنده بین ایالات متحده و چین هم مهم و هم لازم است. کلینتون گفت «ما در این باره بحث می کنیم که گفت و گو چگونه راه فعالیت های اقتصادی را برای پیشبرد کامیابی، پشتیبانی از نوآوری، و بهبود زندگی مردم هموار می سازد، بر شفافیت نظامی برای پرهیز از سوء تفاهمات می افزاید، اعتماد را تقویت می کند و ثبات دو جانبه را ادامه می دهد، و به برخی از فوری ترین بحران های جهان از تغییر آب و هوا تا گسترش تسلیحات اتمی می پردازد.»

وزیر امور خارجه آمریکا ادامه داد «به عنوان بخشی از گفت و شنود، آمریکا اهمیت حقوق بشر و آزادی های اساسی را مطرح می سازد زیرا ما بر این باوریم که تمام دولت ها باید به آرمان های شهر وندان خود برای کرامت انسانی و حکومت قانون پاسخ دهند ، و هیچ کشوری نمی تواند و نباید این حقوق را انکار کند. چینی که به حقوق تمام شهروندان خود احترام بگذارد، ملتی نیرومند تر و کامیاب تر خواهد بود ، و البته شریکی بهتر در هدف های مشترکمان.» ادامه گفت و شنود بین واشنگتن پکن نشان می دهد که رابطه آمریکا و واشنگتن از زمان سفر پرزیدنت نیکسون به چین در سال ۱۹۷۲ چه اندازه رشد کرده است.

هیلاری کلینتون در پایان سخنان خود در اجلاس سالانه آمریکا و چین گفت «درست است که چین و ایالات متحده نمی توانند تمام مشکلات جهانی را حل کنند. اما بدون همکاری ما، جای تردید است که هیچ مشکلی بتواند حل شود. ما با گفت و شنود پیش می رویم، فرصت هایی را برای تعامل جستجو می کنیم، به تقویت روابط نه فقط بین دولت ها، بلکه خانواده ها، دوستان، شرکت ها، دانشجویان، اندیشه وران، هنرمندان و بسیاری دیگر می پردازیم.»
XS
SM
MD
LG