لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۵

گسترش مناسبات آمریکا و هند


گسترش مناسبات آمریکا و هند
گسترش مناسبات آمریکا و هند

وندی شرمن، معاون وزارت امور خارجه آمریکا در امور سیاسی اخیرا در جریان دیداری از هند گفت «تقریبا در هر مقوله ای که اهمیتی استراتژیک دارد، منافع اساسی آمریکا و هند همگرا هستند. و این، شالوده ای برای یک مشارکت راهبردی سازنده و بادوام، بر اساس کامیابی مشترک، ارزش های دمکراتیک، و حل مشکلات منطقه ای و جهانی در یک دنیای پیچیده و بهم پیوسته، فراهم می آورد.»

مناسبات بین دو کشور نیرومند است و نیرومند تر می شود. تجارت دو جانبه در سال ۲۰۱۱ از ۹۰ میلیارد دلار فراتر رفت، و امسال احتمالا از ۱۰۰ میلیارد دلار خواهد گذشت.

«برنامه دولت باز» که اخیرا راه اندازی شد، بر استفاده از استعداد و هوشمندی های نوآوران و گسترش دهندگان آمریکایی و هندی، نرم افزار و فناوری استوار است، و علاقه دو کشور را به شفاف تر، پاسخگو تر و کارآمد تر ساختن دولت بازتاب می دهد. وندی شرمن گفت «تصمیم به تقسیم رایگان این برنامه با کشورهای ثالث، قول رابطه آمریکا و هند به پیشبرد ارزش های مشترک و نگرش مشترک ما در گوشه و کنار جهان را منعکس می کند.»

برای آموزش نسل بعدی رهبران، برنامه بورس تحصیلی فولبرایت – نهرو از سال ۲۰۰۹ با اعطای بیش از ۳۰۰ جایزه در سال به دانشجویان و اندیشه وران هندی و آمریکایی ، سه برابر شده است. در ژوئن ۲۰۱۲، طرح جدید دانش قرن بیست و یکم اوباما – سینگ، نخستین هشت جایزه خود را برای مشارکت های دانشگاهی، که همکاری بین نهادهای آمریکایی و هند برای آمورش بالاتر را تقویت می کند، اعلام خواهد کرد.

مشارکت برای پیشبرد انرژی پاک، طرحی که در سال ۲۰۰۹ جهت بهبود دسترسی به انرژی افزایش استفاده از انرژی دارای کربن پایین، اعلام شد، معیاری برای حل دوجانبه مشکلات بوجود آورده است. ظرف چهار سال، آمریکا و هند بیش از ۴ میلیارد دلار برای توسعه انرژی پاک، بکار گرفته اند، و بر این رقم افزوده می شود.

در دسامبر ۲۰۱۱، هند و آمریکا، گفت و شنود سه جانبه ای را با ژاپن آغاز کردند که مشارکت جاری آمریکا در آسیا – اقیانوسیه را تقویت می کند. وندی شرمن معاون وزارت امور خارجه آمریکا گفت «همکاری دفاعی ما همچنان رو به گسترش می رود. ما بتازگی رزمایش مشترکی را بپایان رساندیم که در پیچیدگی و گستره بی سابقه بود. در ماه آوریل نیروهای دریایی اما در رزمایشی که هزاران ملوان و بیش از ۱۲ فروند کشتی را در بر خواهد داشت، شرکت خواهند کرد.»

وندی شرمن در پایان سخنان خود در دهلی نو گفت «ما از رهبری هند در آسیا پشتیبانی می کنیم. از گسترش مناسبات بازرگانی با بنگلادش گرفته تا پیشرفت تاریخی در تقویت پیوندهای تجارتی با پاکستان، سرمایه گذاری های راهبردی در استخراج معادن در افغانستان، یا بهره برداری از منابع انرژی آسیای میانه، استراتژی آسیایی هند برای حمایت از بازارهای آزاد و جوامع باز، منافع عظیمی برای تمام بخش های جامعه آسیا ببار خواهد آورد.»

XS
SM
MD
LG