لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۵

در دیپلماسی برای ایران باز است


در دیپلماسی برای ایران باز است
در دیپلماسی برای ایران باز است

دربرابر خودداری ایران از رعایت تعهدات اتمی بین المللی خود، باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، یک سیاست دو راهه را دنبال کرده است: پیشنهاد تعامل با رهبران ایران برای مساله اتمی از راه های دیپلماتیک؛ و، در نبود رعایت تعهدات یا پیشرفت در تعامل، وارد آوردن فشار بر رژیم ایران از طریق تحریم ها، تا به تعامل با جامعه بین المللی ترغیب شود و به نگرانی های برآمده از برنامه اتمی خود بپردازد.

تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد که بر ایران وضع شد و تحریم های انفرادی که آمریکا و دیگر کشورهای سراسر جهان برقرار ساختند، بر اساس تمام گزارش ها، بر اقتصاد ایران اثر گذاشته است.

در ماه فوریه، ایران پس از ماه ها سکوت به پیشنهاد کاترین آشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای مذاکره پاسخ داد – او از سوی کشورهای گروه ۵ بعلاوه یک - بریتانیا، چین، فرانسه، آمریکا، روسیه و آلمان – در گذشته با ایران در مورد فعالیت های اتمی آن گفت و گو کرده است. گروه اینک رسما پیشنهاد ایران را برای تجدید مذاکرات پذیرفته است.

کاترین آشتون در بیانیه ای گفت «هدف کلی ما همچنان راه حلی فراگیر و دراز مدتی است که از طریق مذاکره بدست آید و اعتماد بین المللی را به ماهیت صلحجویانه برنانه اتمی ایران باز گرداند، درهمین حال به حق ایران برای کاربرد صلحجویانه انرژی اتمی احترام بگذارد.»

باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، در یک کنفرانس خبری در واشنگتن تمایل رهبران ایران را به بازگشت به میز مذاکره یادآور شد. او گفت: «منتطر هستیم ببینیم اینکار چگونه عملی می شود»:

«ما به وارد آوردن فشار ادامه خواهیم داد، حتی در حالی که دری برای عبور رژیم ایران فراهم می آوریم تا بتواند با مطمئن ساختن جامعه بین المللی که به تعهدات خود پای بند است و تسلیحات اتمی را دنبال نمی کند، به جامعه ملت ها بپیوندد.»

باراک اوباما تاکید کرد که او به بازداشتن ایران از دست یابی به تسلیحات اتمی همچنان پای بند است، و بر این باور است که «ما هنوز فرصت داریم مساله را بگونه ای دیپلماتیکی حل کنیم.»

XS
SM
MD
LG