لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۲

آغاز حرکت انتقالی در یمن


علی عبداله صالح رییس جمهوری یمن توافقنامه پیشنهادی شورای همکاری خلیج فارس برای انتفال قدرت به معاون خود را بعنوان بخشی از روند انتقال به دمکراسی امضا کرده است. عبدالربو منصور هادی معاون رییس جمهوری محمد باسیندوا رهبر اوپوزیسیون را بعنوان نخست وزیر جدید برگزیده است. هادی تشکیل دولت جدید را رسما روز ۱۶ آذر اعلام کرد. هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا توافق را «گامی مهم به پیش برای مردم یمن در تلاش برای بوجود آوردن کشوری یکپارچه، دمکرات، امن و کامیاب» نامید.
هادی همچنین اعلام کرد انتخابات ریاست جمهوری در ۲۱ فوریه ۲۰۱۲ - ۲ اسفند - برگزار خواهد شد، و با آن، پایان حکومت ۳۰ ساله صلح آغاز می شود. بر اساس برنامه شورای همکاری خلیج فارس، صالح برخی از اختیارات ریاست جمهوری را تا زمان برگزاری انتخابات حفظ می کند. سخنگوی سفارت یمن در واشنگتن گفت: «امید می رود این توافق بسیار مهم به آشوب ۱۰ ماهه در کشور پایان دهد.»
یمن محل طولانی ترین قیام عمومی بهار عربی از فوریه ۲۰۱۱ بود که در آن معترضین در شهرها چادر زدند و هر جمعه در گردهمایی های انبوه حضور می یافتند. زدو خوردهایی بین نیروهای مخالف و موافق دولت و نیز با نیروهای امنیتی دولتی در سراسر شهرها در گرفته است. ایالات متحده تمام طرف ها در داخل یمن را ترغیب می کند از خشونت بپرهیزند و با حسن نیت و شفافیت مواد توافق، از جمله برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ۹۰ روز، را بسرعت اجرا کنند. آمریکا، در هماهنگی با شریکان بین المللی خود تحولات یمن را از نزدیک زیر نظر خواهد داشت و از انتقال سیاسی در کشور پشتیبانی می کند.
آمریکا در انتظار است مشارکت خود را با مردم یمن و دولت جدید آنها، در حالی که به چالش های سیاسی، اقتصادی، انسانی و امنیتی می پردازند، تقویت کند.

XS
SM
MD
LG