لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۶

سیاست سه جانبه آمریکا در افغانستان و پاکستان


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در توضیحاتی در کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان گفت سیاست ایالات متحده در افغانستان و پاکستان موفقیت هایی ببار آورده است. بن لادن، رهبر القاعده و بسیاری از دستیاران ارشد او کشته شده اند و توانایی گروه برای عملیات بسیار کم شده است. در همین حال، نیروهای ائتلاف و افغان حرکت طالبان در مناطق اصلی را متوقف ساخته اند. کلینتون گفت: نیروهای امنیتی افغان راهی طولانی در پیش دارند، اما هر روز مسئولیت های بیشتری بر عهده می گیرند.

امروز، آمریکا استراتژی سه جانبه جنگ، گفتگو و توسعه را در افغانستان و پاکستان، که مشترکا اجرا می شود، دنبال می می کند.

نخست، جنگ. نیروهای ائتلاف و افغان بر فشار بر طالبان، شبکه حقانی و شورشیان دیگر افزوده اند. اما پناهگاه های طالبان در آن سوی مرز در پاکستان نیز باید از بین برود، کاری که به سود پاکستان و نیز افغانستان خواهد بود. هیلاری کلینتون گفت «طی دهه گذشته، بیش از ۵ هزار سربار پاکستانی جان خود را از دست داده و ده ها هزار شهروند پاکستان کشته یا زخمی شده اند. به این دلیل است که ما نگرش امنیت مشترک را که به سود همه ما باشد دنبال می کنیم.»

دومین مسیر، مذاکره یا در این مورد، مذاکرات آشتی است. یک طرح صلح به هدایت افغانستان که جنگجویان طالبان را که در جامعه ادغام خواهد کرد، مشروط به این که خشونت را تقبیح کنند، از القاعده دست بردارند، و به قوانین و قانون اساسی افغانستان، از جمله حفاظت های آن برای زنان و اقلیت ها احترام گذارند.

سومین جنبه، افزایش ظرفیت و فرصت در افغانستان، پاکستان و سراسر منطقه است. زیرا مردم برای یک زندگی بهتر و شانس تامین نیازمندی های خانواده هایشان به امید واقعی نیاز دارند؛ ثبات بادوام و امنیت دست در دست فرصت اقتصادی پیش می رود. ما برای دست یافتن به هدف افزایش تولید کشاورزی و توسعه بهره برداری از منابع طبیعی به شیوه ای که بیشترین منافع را برای مردم داشته باشد، کار می کنیم. افزایش صادرات و تقویت بخش مالی هدف دیگر ماست. این ها بخشی از برنامه ای گسترده تر برای ادغام اقتصادی منطقه ای است که ما آنرا نگرش جاده جدید ابریشم می نامیم.

هیلاری کلینتون گفت ما بر این باوریم که این استراتژی سه جانبه – جنگ، گفتگو و توسعه – که همزمان و در همکاری با افغانستان و پاکستان اجرا شود، بهترین راه پیشرفت است.

XS
SM
MD
LG