لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۷

ادامه خشونت در سوریه


آخرین روزهای ماه اکتبر شاهد یکی از خونین ترین دوره ها در ادامه هجوم دولت بشار اسد علیه تظاهر کنندگان سوری بود، که برای نخستین بار بیش از ۷ ماه پیش به خیابان ها ریختند و خواهان تغییر دمکراتیک شدند.
برخی از فعالان ادعا می کنند که در جریان اعتراضات در چندین شهر، از جمله حمص و حما، دست کم ۷۰ غیرنظامی در تیراندازی نیروهای امنیتی کشته شدند. بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد قتل ها را محکوم کرد، و گفت آنها به «شمار نگران کننده مرگ ها که از ۳ هزار تن فراتر می رود» افزوده می شود.
حملات در حالی صورت گرفت که دیپلمات های اتحادیه عرب در دوحه با نمایندگان سوریه ملاقات می کردند. اعضای اتحادیه از پرزیدنت بشار اسد خواستند تانک ها را عقب بکشد و به حملات نظامی به مردم سوریه پایان دهد.
با این حال، اسد در مصاحبه ای با یک روزنامه بریتانیایی بیش از همه نسبت به آنچه هشدار داد «یک زلزله» در منطقه، در صورت مداخله خارجی در سوریه خواهد بود، ابراز نگرانی کرد.
ویکتوریا نیولند سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا گفت کسی علاقه ندارد وضعیت در سوریه «نظامی تر» شود:
**** بر عکس، ما می خواهیم خشونت تمام شود، می خواهیم گفت و شنودی واقعی در باره یک اینده غیر فرقه ای، دمکراتیک، و صلحجویانه برای سوریه آغاز گردد. و این خود اسد است که در راه رسیدن به این هدف ایستاده است.
سخنگو یادآور شد که اگر اسد نگران کشورش می بود، کنار می رفت تا یک گفت و شنود دمکراتیک واقعی بتواند آغاز شود:
*** اما حتی پیش از آن، او تسلیحات سنگین خود را از شهرهای بزرگ و کوچک در سراسر سوریه، که مردم را می ترسانند، خارج می کرد. دستگیری، ضرب و شتم، بازداشت و شکنجه معترضین صلحجو را متوقف می ساخت، و اجازه می داد گفت و شنود واقعی آغاز شود. این چیزی است که جامعه عرب خواسته است و ما بارها خواسته ایم.
ویکتوریا نیولند گفت ایالات متحده آمریکا متعهد است برای افزایش فشار سیاسی و اقتصادی بر رژیم در هماهنگی با متحدان بین المللی خود کار کند تا پرزیدنت اسد کنار برود. او تاکید کرد که هیچ کشوری نباید به این رژیم اسلحه بفروشد و هیچ کشوری نباید با تجارت با رژیم آنرا یاری دهد و تشویق کند.

XS
SM
MD
LG