لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۹

حفظ آزادی اینترنت


روزنامه نگاران در سراسر جهان در کوشش برای آگاه نگاهداشتن مردم و پاسخگو ساختن مقامات دولت، جانشان را همچنان به خطر می اندازند. بخش بزرگی از این کار اینک در اینترنت صورت می گیرد. هزاران روزنامه نگار و وبلاگ نویس، از خاورمیانه تا آمریکای لاتین، خطوط مقدم جنبش های دمکراتیک برای تغییر را تشکیل می دهند.

اما یک گرایش موازی درکار است. درست در حالی که روزنامه نگاران و خبرنگاران شهروند قادر شده اند صداهای خود را از طریق اینترنت یا خارج از آن بگوش مردم برسانند، برخی دولت ها بر کنترل و نظارت بر فعالیت های اینترنتی می افزایند. امروز، تهدید آزادی بیان، تجمع، و تشکیل انجمن از سانسور مستقیم فراتر می رود. سرکوب اینترنت، که دیگر به «فایروال» ها و حصارهای الکترونیکی محدود نمی شود، شکل های تازه ای گرفته است: وب سایت ها در حملات سایبری بسته می شوند؛ شبکه های اجتماعی هک می شوند؛ تلفن های همراه زیر کنترل قرار می گیرند؛ و افراد برای گرفتن رمز عبورشان جهت دسترسی به تمامی شبکه ها شکنجه می شوند. از طریق چنین اقداماتی، صدای شهروندان خاموش می شود و فعالان از حرکت باز می مانند.

ایالات متحده آمریکا آزادی اینترنیت را به یک ارجحیت دیپلماتیکی تبدیل کرده است، این مساله را با دولت های دیگر در میان می گذارد و در مجامع بین المللی مطرح می سازد. ایالات متحده همچنین بیش از ۷۰ میلیون دلار جهت تامین هزینه های فناوری، پشتیبانی از سیاست خود، و آموزش برای امن نگاهداشتن فعالان در سرکوب ترین فضاها، فراهم آورده است. از جمله آنها شماری از سوری ها هستند که می گویند از آنچه آموخته اند در پیکار جاری برای آزادی سیاسی استفاده می کنند.

آمریکا کوشش های برخی از دولت ها را برای کنترل فعالیت های اینترنتی شهر وندان خود بسیار نگران کننده می داند. رژیم های سرکوبگر جدید ترین فناوری ها را در اختیار می گیرند و، در کوشش برای سرکوب نارضایی سیاسی، از آنها جهت جاسوسی در مورد مردم خود استفاده می کنند.

ماه پیش، در نیویورک، دولت های چین، روسیه، تاجیکستان، و ازبکستان به سازمان ملل متحد رفتند و نیاز به مقررات بین المللی برای امنیت اطلاعات را یادآور شدند. مایکل پوزنر، معاون وزارت امور خارجه آمریکا گفت اگر چنین کاری صورت گیرد، «تقریبا بگونه ای چاره ناپذیر از آزادی های رسانه ای خواهد کاست ، و فضای مجازی و اینترنتی را از پدیده ای که مردم آنرا اداره می کنند بسرعت به نظامی در سلطه کنترل دولت مرکزی تغییر خواهد داد.»

ایالات متحده آمریکا می خواهد مردم در هر کشور آزاد باشند بدون ترس از تلافی یا خشونت ار سوی دولت خود به مبادله عقاید و باورها بپردازند، به اطلاعات دسترسی داشته باشند و افکارشان را بیان کنند. زمان پذیرفتن یک تعهد جهانی برای حفاظت از آزادی های اساسی در اینترنت فرا رسیده است.

XS
SM
MD
LG