لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۴

کلینتون در تاجیکستان


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا اخیرا برای نخستین بار به تاجیکستان سفر کرد. او گفت کشور در مقطع تاریخی مهمی قرار دارد. هنوز می توان آثار حکومت پس از شوروی را احساس کرد. اما علائمی بچشم می آید که نشان می دهد کارها بهتر می شود. کوشش های موفقیت آمیزی برای متوقف ساختن قاچاقچیانی که زنان و کودکان را مجبور کرده اند در پنبه زارها کار کنند درجریان است. و کشاورزان استفاده از حق خود را برای داشتن زمین و انتخاب محصولی که می خواهند بکارند آغاز می کنند. افزون بر این، مردم بیشتری در جوامع روستایی به آب آشامیدنی سالم دسترسی پیدا کرده اند.
از زمان برقراری مناسبات دیپلماتیکی در سال ۱۹۹۲، آمریکا نزدیک به یک میلیارد دلار به تاجیکستان کمک کرده است. آمریکا از حقوق شهروندان تاجیک برای مالکیت زمین، برخورداری از رسانه های مستقل و آزاد، برابری مشارکت در روند سیاسی، و بهره مند شدن از تمام حقوق جهانی که باید در دسترس هر مرد و زنی باشد، قاطعانه پشتیبانی می کند.
هیلاری کلینتون گفت آزادی های اساسی، از جمله مذهبی، باید برای تمام تاجیک ها حفاظت شود. محدودیت بر ابراز گرایش ها و نگرش های مذهبی، مانند مقررات علیه مسلمانانی که حجاب می پوشند یا ریش می گذارند، می تواند بر نارضایتی بیافزاید.
کلینتون که در جمع رهبران مدنی، زنان و جوانان تاجیکستان سخن می گفت ، اظهار داشت «ما نمی خواهیم کاری کنیم که به افراط گرایی دامن بزند و افزود رهبران تاجیک باید در وضع هر محدودیتی دوباره اندیشی کنند، زیرا بگمان ما می تواند برطرفداری از نگرش های افراطی بیافزاید.»
وزیر امور خارجه آمریکا گفت همسایگان افغانستان از نظر اقتصادی از بی ثباتی منطقه ای ناشی از جنگ در آن کشور رنج برده اند. او یاد آور شد ایجاد یک «جاده ابریشم جدید» که کشورهای آسیای میانه را بیکدیگر پیوند دهد، راهی برای تقویت اقتصاد ها و سطح زندگی در سراسر منطقه است. یک شبکه ارتباط های ترانزیتی و تجارتی می تواند بازارهای جدیدی برای مواد خام باز کند و موجبات داد وستد انرژی و فراورده های کشاورزی در میان تمام کشورهای منطقه را فراهم آورد.
برای بهره گیری از این فرصت ها، لازم است قوانین تاجیکستان تغییر کند. برای جلب سرمایه گذاری خارجی، دولت تاجیکستان باید پای بندی خود را به حقوق بشر، حکومت قانون و یک دادگستری مستقل نشان دهد. همچنین باید آماده باشد با فساد و سوء استفاده برخورد کند.
آمریکا تاجیکستان را به نوسازی اقتصاد خود و حفاظت از حقوق اساسی شهروندانش فرا می خواند.

XS
SM
MD
LG