لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۸

نقض حقوق بشر در ایران ادامه دارد


دو سال از زمانی که مقام های امنیتی ایران کوهیار گودرزی فعال حقوق بشر را بازداشت کرده اند می گذرد و آنها از این که بگویند او کجاست و چه بر سرش آمده است خودداری می کنند. بهنام گنجی هم اتاقی کوهیار، که در همان زمان بازداشت شد چند روزی را در زندان اوین گذراند و آزاد شد.

آشنایان در ایران گزارش می دهند گنجی برای متهم ساختن گودرزی در زندان زیر فشار شدید قرار داشت. او سه هفته پس از آزادی خودکشی کرد. در یک روند تراژیک، روز 6 مهر، دوست مشترکشان، نهال سحابی، بلاگر، نیز خودکشی کرد. مادر گودرزی، پروین مختاری، که قبلا وضعیت پسرش را برملا کرده بود، در شهر کرمان به اتهام اهانت به رهبر جمهوری اسلامی ایران زندانی شد.

گرفتاری گودرزی، مرگ های اندوهبار دوستان او و بازداشت مادرش، عمیقا ناراحت کننده است.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا به تازگی در بیانیه ای یادآور شد که «با وجود اظهارات رهبر ایران و رییس جمهوری که مدعی حمایت از حقوق و آزادی های شهروندان ایران و مردم منطقه هستند، دولت به سرکوب ناراضیان، اعتقاد و تجمع ادامه می دهد.» کلینتون به مورد یوسف ندرخانی کشیش، که به اتهام ارتداد با اعدام روبرو بوده است اشاره کرد.

اکنون، پس از خشم بین المللی، گزارش می رسد دولت ایران اتهام ها علیه ندرخانی را به اتهام جعلی تجاوز جنسی، اخاذی و جرایم امنیتی- که مجازات آنها نیز مرگ است - تغییر داده است.

هیلاری کلینتون همچنین از ادامه مبارزه دولت ایران با فیلمسازان و روزنامه نگاران مستقل ابراز تاسف کرد . ماه پیش، مقام ها چندین مستند ساز را به اتهام مبهم و بی اساس همکاری با بی بی سی بازداشت کردند. سازمان گزارشگران بدون مرز اعلام کرد روزنامه نگاران در ماه های اوت و سپتامبر بازداشت شده اند و هیچکدام به جرمی متهم نشده یا اجازه نیافته اند به وکیل دسترسی پیدا کنند.

هیلاری کلینتون می گوید: «آمریکا همراه با جامعه بین المللی و مردم ایران در برابر گفته ها و اعمال ریاکارانه دولت ایران ایستاده است و ما همچنان خواهان دولتی هستیم که به حقوق انسانی و آزادی تمام کسانی که در ایران زندگی می کنند احترام بگذارد.»

XS
SM
MD
LG