لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۲

استراتژی امنیتی آمریکا در آسیا


دریادار مایک مولن، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا به تازگی با خبرنگاران درباره استراتژی امنیتی ایالات متحده در آسیا سخن گفت و اظهار داشت «با توجه به اهمیت فراوان منطقه آسیا - اقیانوسیه برای امنیت و کامکاری جهانی»، زمان آن است که گام هایی در جهت گسترش مناسبات بین ارتش های دو کشور برداشته شود.

مولن گفت «هنوز مسایل بسیار واقعی و عمده بین آمریکا و چین وجود دارد... راهی طولانی در مناسبات خود در پیش داریم، اما کار به خوبی آغاز شده است و من خوشحال هستم که اساسی برای ادامه گفت و شنود و کار روی چالش های مشترک، مانند راهزنی دریایی، تروریسم و عملیات امدادی در زمان های بحرانی، وجود دارد.»رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت «هرچند توسعه مناسبات نظامی با چین مهم است، ولی ما نمی توانیم اجازه دهیم این موضوع بر تفکر و برنامه ریزی ما مسلط شود و بر تصمیم گیری ها تاثیر بگذارد. ما تعهدات امنیتی مهم دیگری در منطقه داریم که باید به آنها توجه کنیم.» وی در ادامه گفت «جمهوری کره در پشتیانی از تلاش های امنیتی آمریکا در اطراف جهان استوار بوده و تعهد ما به دفاع از آن شبه جزیره و امنیت آن همچنان پا برجاست. نظر من این است که رژیم کره شمالی بار دیگر دشمنی هایی را موجب خواهد شد ... تاکنون رهبران کره جنوبی خویشتنداری قابل تقدیری نشان داده اند، اما به گمان من اشتباه بزرگی خواهد بود که کره شمالی این حالت را نشانی بر نبود قاطعیت، یا توانایی اتحادیه ما برای دفاع از خود تصور کند.» ژنرال مولن گفت: «ما پای بندی خود را به دفاع از ژاپن جدی می گیریم و به کار با نیروهای دفاعی کشور برای بهبود توانایی های عملیاتی در خارج از منطقه ادامه خواهیم داد.» مایک مولن افزود «هدف ما این است که مشارکت های خود را نیز تقویت کنیم. اتحاد ما با استرالیا مدلی برای همکاری عملیاتی مشترک، شفافیت و طیف کاملی از توانایی هاست. ما می خواهیم برای جلوگیری از گسترش تسلیحات اتمی، حفاظت از مشترکات جهانی و مقابله با تروریسم، همکاری نظامی با هند را تقویت کنیم. با فیلیپین، تایلند، ویتنام، مالزی، پاکستان، اندونزی، سنگاپور و دیگر کشورهای منطقه برای پرداختن به تهدیدهای مشترک علیه حاکمیت و امنیت آنها همکاری می کنیم.»

دریادار مایک مولن گفتگو با خبرنگاران را چنین به پایان برد که مشارکت های چند جانبه تفاهم را بهبود می بخشد، موجب تقویت معیارهای منطقه ای می شود و مردم را تشویق می کند مسئولیت های بیشتری در پرداختن به چالش های امنیتی مشترک خود بپذیرند.

XS
SM
MD
LG