لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۴

کلینتون خشونت جنسی در خاورمیانه را محکوم می کند


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در یک بیانیه کتبی گفت «آمریکا از گزارش هایی که درباره تجاوز جنسی در لیبی می رسد عمیقا نگران است. اخیرا، دادگاه بین المللی جنایی به شواهد هراسناک گستردگی تجاوز در آن کشور توجه کرده است.»
لوئیس مورنو اوکامپو، دادستان دادگاه در بیانیه ای در اوایل ژوئن گفت امکان دارد سربازان لیبیایی از فرماندهان خود اجازه گرفته باشند از هجوم جنسی علیه زنانی که با رژیم قذافی مخالف هستند استفاده کنند.
هیلاری کلینتون گفت: «نیروهای امنیتی قذافی و گروه های دیگر در منطقه سعی دارند با توسل به خشونت علیه زنان و تجاوز بعنوان ابزار جنگی میان مردم تفرقه بیاندازند، و آمریکا آنرا بشدت محکوم می کند.»
خشونت جنسی علیه زنان در زمان جنگ متاسفانه تازگی ندارد، اما بنظر می رسد شدت می گیرد. برای مثال، در جریان مناقشه بالکان در اوایل دهه ۱۹۹۰، برخی از جناح های نظامی از تجاوز و خشونت جنسی بعنوان بخشی از سیاست «پاکسازی قومی» استفاده می کردند.
سپس، از آغاز نیمه دهه ۱۹۹۰، که هنوز ادامه دارد، تجاوز و بی رحمی جنسی غیر قابل تصور بشکل یک ابزار جنگ در جمهوری دمکراتیک کنگو بکار رفته است. هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا گفته است «این اقدامات فقط به یک فرد، یا به یک خانواده، یا روستا، یا گروه صدمه نمی زند، دارای پیچیدگی های جهانی است، و در هیچ جامعه ای جا ندارد.»
با این حال، در خاورمیانه و شمال آفریقا بنظر می رسد چرخش جدیدی در این شکل شکنجه و سرکوب صورت گرفته است، و اینک آشکارا از خشونت جنسی علیه زنان بویژه به این دلیل که جرات می کنند نظرشان را ابراز دارند یا از جمله ناراضیان باشند استفاده می شود.
کلینتون گفت: «ما همچنین از گزارش هایی که حاکی است دولت ها از خشونت جنسی برای ترساندن و مجازات معترضینی که خواهان اصلاحات دمکراتیک در سراسر خاورمیانه و شمال آفریقا هستند استفاده می کنند، ناراحت هستیم. تجاوز، ارعاب جسمی، آزار جنسی، و حتی آزمایش های باصطلاح بکارت، در کشورهایی در سراسر منطقه صورت گرفته است. این اعمال بسیار زشت ناقض شآن و والایی اساسی انسانی است و با آرمان های دمکراتیک، که چنین شجاعانه در منطقه ابراز می شود، مغایرت دارد. اهانت به تمام مردمی است که آرزو دارند در یک جامعه آزاد از خشونت، با احترام به حقوق انسانی اساسی زندگی کنند.»
کلینتون گفت: «ما از همه دولت ها می خواهیم تحقیقاتی بی درنگ و شفاف در باره این اتهامات انجام دهند، و مسئولان را شناسایی و مجازات کنند.»

XS
SM
MD
LG