لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۳

پرزیدنت اوباما در پارلمان هند سخن می گوید


باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در پارلمان هند گفت: «من یقین دارم که منافع ایالات متحده آمریکا، و منافعی که ما در آن ها با هند سهیم هستیم، در مشارکت بهتر تامین می شود و پیش می رود.» او گفت این مشارکت بر سه حوزه مهم متمرکز خواهد بود.
نخست، آمریکا و هند بعنوان شریکان جهانی، می توانند با بوجود آوردن مشاغل در فناوری پیشرفته، با دستمزدهای بالا، موفقیت و کامیابی را پیش ببرند. آمریکا اینک آماده است اجرای مجموعه گسترده ای از توافقنامه های بازرگانی به ارزش تقریبا ۱۰ میلیارد دلار را، که از هزاران شغل در هند و در آمریکا حمایت خواهد کرد، آغاز کند. رشد اقتصادی همچنین به تمایل هند به گشودن بازارهایش و کاهش موانع برای سرمایه گذاری خارجی بستگی دارد.
دومین ارجحیت برای آمریکا و هند، امنیت است. هر دو کشور از حملات تروریستی جدی رنج برده اند، اما پرزیدنت اوباما گفت «ما حاضر نیستیم در وحشت زندگی کنیم، ما ارزش ها و حکومت قانون را، که معرف ما است، قربانی نخواهیم کرد، و هرگز در دفاع از مردم خود دست برنخواهیم داشت.» به این دلیل است که آمریکا به جنگ با القاعده در افغانستان ادامه می دهد. استراتژی درهم شکستن و شکست دادن القاعده و وابستگان آن باید در هر دو سوی مرز موفق شود. به این دلیل است که آمریکا برای پرداختن به تهدید شبکه های تروریستی در دو طرف مرز، با پاکستان کار کرده است. و ما به تاکید بر رهبران پاکستان که امنگاه های تروریستی در داخل مرزهایشان قابل قبول نیست، و تروریست های مسئول حملات مومبای باید محاکمه و مجازات شوند، ادامه خواهیم داد.
گسترده تر از این، آمریکا و هند می توانند شریکانی در آسیا و برای امنیت جهانی باشند، به ویژه این که هند در دو سال آینده در شورای امنیت سازمان ملل متحد حضور خواهد داشت. در حقیقت، آمریکا از شورای امنیت اصلاح شده ای که هند را بعنوان یک عضو دایمی شامل شود، حمایت می کند.
پرزیدنت اوباما گفت، قدرت بیشتر با مسئولیت های بیشتر همراه است، که کوشش برای اجرای ایده آل های اساسی سازمان ملل متحد در حفظ صلح، تقویت همکاری جهانی، و پیشبرد حقوق بشر را شامل می شود. آقای اوباما گفت: «بهای آزادی ما این است که برای آزادی دیگران بایستیم. وقتی حرکت های دمکراتیک سرکوب می شوند، آن گونه که در برمه شاهد هستیم، آنگاه دمکراسی های جهان نمی توانند ساکت بمانند.»
آمریکا و هند، بعنوان شریکان جهانی، فرصت دارند موفقیت و کامیابی های مشترک را پیش ببرند، حافظ صلح و امنیت باشند، و دولتمداری دمکراتیک و حقوق بشر را تقویت کنند. این ها مسئولیت های رهبری در قرن بیست و یکم است.

XS
SM
MD
LG