لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۷

تصویب تحریم های جدید علیه ایران


پرزیدنت باراک اوباما لایحه ای را که کنگره آمریکا ماه پیش با اکثریت آرا تصویب کرد و تحریم های جدیدی علیه ایران وضع می کند، امضا کرده است. هدف از قانون این است که با جلوگیری از برخی از معاملات مالی خارجی و سرمایه گذاری های مرتبط با انرژی و تجارت با ایران، جمهوری اسلامی از منابع لازم برای توسعه برنامه تسلیحات اتمی محروم شود.
رییس جمهوری و کنگره در هدف خود جهت استفاده از این تحریم ها و اقدامات تحریمی دیگر برای تشویق ایران به بازگشت به مذاکرات و پاسخگویی به پرسش هایی که جهان درباره برنامه اتمی آن دارد، متحد هستند.
قانون از جمله، بر تحریم ها علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می افزاید و مشخصا اجازه می دهد تحریم هایی بر مسئولان نقض حقوق اساسی شهروندان ایران یا اعضای خانواده های آنها در پی انتخابات ریاست جمهوری، یا کسانی که در چنین اقداماتی دست داشته اند، وضع شود.
پرزیدنت باراک اوباما در مراسم امضای لایحه گفت قانون جدید حمایت گسترده و دوحزبی برای مسئول دانستن ایران را نشان می دهد:
**** من خوشحال هستم سخت ترین تحریم هایی را که کنگره آمریکا تا کنون علیه ایران تصویب کرده است امضا کنم و آنرا قانونی سازم.
هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه ای گفت ایالات متحده «برای افزایش تاثیر این کوشش ها، و در همین حال دنبال کردن یک راه حل دیپلماتیک جهت پاسخگویی به نگرانی های بین المللی از برنامه اتمی ایران، با شریکان خود کار خواهد کرد.»
هیلاری کلینتون همچنین یاد آور شد که قانون به اقدامات دولت ایران در ادامه نقض حقوق اساسی شهروندان خود می پردازد.
او گفت «یک سال پس از آن که مردم ایران برای اعتراض به انتخابات به خیابان ها ریختند، رهبری کشور به نقض اساسی ترین وظایف دولت ادامه می دهد، و مردم خود را از حق آزادی بیان، تشکیل اجتماعات بدون ترس و برخورداری مساوی از عدالت محروم می کند.»
وزیر امور خارجه آمریکا گفت «ما از کوشش های کنگره برای جلب توجه به این تخلفات حمایت می کنیم، و ایالات متحده ایران را در پای بندی به تعهدات خود و احترام به حقوق انسانی مردمش همچنان مسئول می داند.»

XS
SM
MD
LG