لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۹

آغازی جدید برای مناسبات آمریکا و ایران


پرزیدنت باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در شادباش های نوروزی خود به رهبران و مردم ایران، یاد آور شد که ایالات متحده در یک سال گذشته در جستجوی گشوده شدن فصل جدیدی از «تعامل» با ایران بر اساس «منافع و احترام متقابل» بوده است. پرزیدنت اوباما گفت: «برای سه دهه، ایالات متحده و ایران با یکدیگر بیگانه بوده اند. رهبران ایران مشروعیت خود را در خصوصمت با آمریکا جستجو کرده اند. و ما همچنان در بسیاری از مسائل اختلافاتی جدی داریم.»

با این حال، رهبران ایران هنوز می توانند آینده ای بهتر برای مردم ایران انتخاب کنند. پرزیدنت اوباما گفت: «ایالات متحده همراه با جامعه بین المللی حق شما را برای برخورداری از انرژی اتمی صلح جویانه می پذیرد، ما فقط اصرار داریم شما به همان مسئولیت هایی که درمورد کشورهای دیگر بکار می رود، عمل کنید.»

پرزیدنت اوباما گفت ایالات متحده با ناراحتی هایی که ایران از گذشته دارد آشنا است، و ناراحتی خود را نیز فراموش نکرده است. ولی ما آماده هستیم به جلو حرکت کنیم. آقای اوباما رهبری ایران را مسقیما خطاب قرار داد و گفت : «ما می دانیم شما با چه چیزی مخالف هستید، حالا به ما بگویئد با چه چیزی موافق هستید؟»

رهبری ایران با خودداری سرسختانه به پیشنهادی های همراه با حسن نیت جامعه بین المللی پاسخ داده است. پرزیدنت اوباما گفت: «آنها به مسیری که فرصت بیشتری برای تمام ایرانیان فراهم خواهد آورد، و به یک تمدن بزرگ اجازه خواهد داد جایگاه برحق خود را در جامعه ملت ها بدست آورد پشت کرده اند. رهبران ایران، در برابر دستی که بسوی آنها دراز شده است، فقط یک مشت گره کرده را نشان داده اند.»

پرزیدنت اوباما گفت: «خرداد گذشته، زمانی که ایرانیان می خواستند از حق جهانی خود برای شنیده شدن صدایشان استفاده کنند، جهان با تحسین و ستایش نگاه می کرد. اما بگونه ای دردناک، آرمان های آنها نیز با یک مشت گره کرده روبرو شد. مردم در حالی که در سکوت راه پیمایی می کردند زیر ضربات باتون قرار گرفتند، زندانیان سیاسی بازداشت و آزار شدند؛ اتهامات یاوه و نادرست علیه آمریکا و غرب وارد آمد؛ و ویدیوی زن جوانی که در خیابان کشته شد، مردم را در هر کجا به وحشت انداخت.»

پرزیدنت اوباما گفت: آمریکا در امور داخلی ایران مداخله نمی کند. او بار دیگر تاکید کرد که ایالات متحده به حمایت از حقوقی که جهانی است و باید تمام انسان ها را شامل شود پای بند است. «حق بیان آزادانه، تشکیل گردهمایی بدون ترس، حق اجرای برابرعدالت، و بیان نظریات خود، بی آن که در هراس تلافی جویی علیه خانواده هایتان باشید، از آن جمله است.»

پرزیدنت اوباما گفت: «ایالات متحده به کار با جامعه بین المللی ادامه خواهد داد تا دولت ایران را ناچار سازد به تعهدات بین المللی خود عمل کند. ولی ما به کوشش برای برقراری تماس های دیپلماتیکی فراگیر و گفت و شنود پای بند هستیم.»

XS
SM
MD
LG