لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۰

سرکوب در ایران ادامه دارد


دولت ایران امسال بار دیگر سعی کرد ایرانیان را از برگزاری مراسم باستانی چهارشنبه سوری باز دارد. آیت الله علی خامنه ای با صدور فتوایی این مراسم و جشن ها را غیر اسلامی نامید و ایرانیان را ترغیب کرد در آنها شرکت نکنند.

افزون بر این، رژیم صدها نفر از نیروهای امنیتی را برای بازداشتن مردم از تشکیل گردهمایی های بزرگ در تهران مستقر کرد. با این حال، بسیاری از ساکنان شهر توانستند در آیین درود به پیروزی خوبی، تندرستی و نور بر تاریکی بیماری و رنج ، از روی شعله های آتش بپرند.

دولت ایران در ادامه کمپین خود برای خاموش کردن شعله های مخالفت سیاسی که از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری زبانه کشیده است، گام های اضافی برداشت. خبرگزای دولتی فارس گزارش داد هشتاد و شش نفر که در پی اعتراضات ضد دولتی بازداشت شدند در اتهام اقداماتی علیه نظامی اسلامی مجرم شناخته شدند. توطئه چینی علیه امنیت ملی، اشاعه تبلیغات علیه دولت، و شرکت در تظاهرات غیر قانونی از جمله اتهامات آنها است.

افزون بر این، مقامات اعلام کردند شش نفر که در جریان تظاهرات روز عاشورا در ماه دسامبر دستگیر و محارب شناخته شدند، محکوم به اعدام شده اند. دو مرد، که در پی محاکماتی بشدت غیر عادلانه، به همین جرم متهم شدند، در ژانویه بدار آویخته شدند.

فیلیپ کراولی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا از اقدامات سرکوبگرانه دولت ایران ابراز تاسف کرد:

*** ما اعدام زندانیان سیاسی را محکوم می کنیم و خواهان آزادی فوری و بی قید وشرط تمام زندانیان سیاسی هستیم، و از دولت ایران می خواهیم به حقوق مدنی مردم خود احترام بگذارد. براساس قوانین ایران، تمام بازداشت شدگان حق دارند از روّیه های قانونی مناسب برخوردار شوند. حق محاکمه علنی و عادلانه در اعلامیه جهانی حقوق بشر، که ایران آنرا تصویب کرده، مندرج است.

کراولی گفت: «اگر دولت ایران احترام جامعه بین المللی را خواهان است، باید به حقوق مردم خود احترام بگذارد.»

XS
SM
MD
LG