لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۴

کلینتون: ما در کنار مردم ایران ایستاده ایم


در ایران، دولت به سرکوب بی رحمانه مردم ادامه می دهد.

در آیین های روز عاشورا در ۲۷ دسامبر، دست کم هشت تن کشته شدند و نیروهای امنیتی صدها نفر دیگر را دستگیر کردند. در آن روز ایرانیان در سراسر کشور به اعتراضات ضد دولتی پیوستند و بار دیگر با خشونت نیروهای امنیتی روبرو شدند. پاسخ دولت، خونین ترین واکنش به اعترضات از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بود.

در روزهای پس از اعتراضات عاشورا، وزیر کشور ایران اعلام کرد تظاهر کنندگان ممکن است بعنوان محارب اعدام شوند. مقامات امنیتی بستگان شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل و یک رهبر اصلی اوپوزیسیون را دستگیر کردند. یک وب سایت طرفدار دولت عکس های تظاهرکنندگان را منتشر کرد و خواهان اطلاعاتی برای شناسایی آنها شد، و نیروهای امنیتی دست کم شش روزنامه نگار دیگر ایرانی را دستگیر کردند.

هیلاری کلیتنون وزیر امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری گفت: ایالات متحده از نشانه های فزاینده سرکوب بی رحمانه در ایران عمیقا ناراحت است:

**** ما می خواهیم تکرار کنیم در کنار ایرانیانی که به گونه ای مسالمت آمیز تظاهرات می کنند ایستاده ایم. ما سوگوار بی گناهانی هستیم که جان خود را از دست دادند. ما بازداشت و زندانی ساختن، شکنجه و بدرفتاری با مردم را، که بنظر می رسد شدت می گیرد، محکوم می کنیم.

هیلاری کلینتون همچنین درباره ادامه خودداری ایران از تعامل دیپلماتیکی در مساله برنامه اتمی سخن گفت و اظهار داشت: در نبود پاسخ تهران به پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد موجودی اورانیوم غنی شده آن و یک رآکتور پژوهشی در تهران، ایالات متحده و کشورهای دیگر بحث هایی را برای افزایش فشار بر دولت ایران آغاز می کنند:

*** ما می خواهیم درهایِ گفت و شنود را باز نگاهداریم. ولی ما هم اینک با شریکان و با ملت های همفکر خود درباره واردن آورد فشار و وضع تحریم های جدید به گفت و گو نشسته ایم.

هیلاری کلینتون گفت: «ما امیدوار هستیم فرصتی فراهم آید که ایران مسیر فعلی خود را تغییر دهد، تعامل با جامعه بین المللی را به شیوه ای مثبت آغاز کند، و به حقوق مردم خود احترام بگذارد. ولی ما رویکرد دوسویه خود را دنبال خواهیم کرد.»

XS
SM
MD
LG