لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۷

حذف خشونت علیه زنان


به گفته سازمان ملل متحد، خشونت علیه زنان فراگیر ترین نقض حقوق بشر در جهان است.

خشونت علیه زنان در جریان یا پس از مناقشات مسلحانه در هر منطقه جنگی در سراسر جهان گزارش شده است. تجاوز جنسی اغلب به عنوان یک اسلحه جنگی بکار گرفته می شود. با این حال، حتی رایج تر، زنان توسط شریکان نزدیک خود هدف آزار و بدرفتاری جسمی و روانی قرار می گیرند.

در سطح جهانی، از هر سه زن یک نفر با ضرب و شتم روبرو است، و مجبور می شود به عمل جنسی تن در دهد، یا به طریقی دیگر با آزار از سوی شوهر یا شریکی در طول زندگی اش روبرو شود.

در حقیقت، نیمی از تمام زنانی که به قتل می رسند به دست شوهران یا شریکان زندگی فعلی یا گذشته خود کشته می شوند. بیشتر خشونت ها گزارش نمی شود. در بسیاری از کشور ها قوانین مقابله با خشونت علیه زنان ضعیف است یا قانونی وجود ندارد، اگر هم قانونی در کار باشد اجرا نمی شود. بنابراین در بسیاری از موارد، مرتکبین به مجازات نمی رسند.

روز ۲۵ نوامبر، سازمان ملل متحد کمپین جهانی ۱۶ روزه ای را برای حذف خشونت علیه زنان آغاز کرد که در ۱۰ دسامبر، روز بین المللی حقوق بشر، پایان گرفت.

دولت اوباما قدرتمند ساختن زنان را یک ستون اصلی در سیاست خارجی آمریکا قرار داده است. در اوایل سال جاری، پرزیدنت باراک اوباما «ملانی ور وی ار» را به عنوان نخستین سفیر سیار برای مسائل جهانی زنان منصوب کرد. در ماه اوت، هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه به جمهوری دمکراتیک کنگو سفر کرد و در سخنانی مساله استفاده از تجاوز جنسی به عنوان یک تاکتیک جنگی را برجسته ساخت. در ماه سپتامبر، او ریاست یک جلسه شورای امنیت را بر عهده گرفت که در آن قطعنامه شماره ۱۸۸۸ برای جلوگیری از خشونت جنسی در مناقشات مسلحانه و پاسخگویی به آن به تصویب رسید.

هیلاری کلینتون در ۲۵ نوامبر گفت : «خشونت علیه زنان نمی تواند به عنوان یک مقوله فرهنگی قبول شود، جنایی است. بیایید خود را - مردان و زنان در هر کشوری - به همکاری برای پایان دادن به این قساوت ها، مسول دانستن مرتکبین، و حمایت از بازماندگان متعهد سازیم. هیچ زن یا دختری در هیچ کجای جهان نباید ناچار باشد در وحشت راه برود، یا زیر تهدید خشونت زندگی کند.»

هیلاری کلینتون گفت : «ایالات متحده به حمایت از زنان در سراسر جهان ادامه خواهد داد، تا برخورداری آنها از حقوقشان و احترام به این حقوق مسلم شود، تا فرصت داشته باشند تحصیلاتشان را دنبال کنند، شغلی بدست آورند، در امنیت و ایمنی بسر برند، و از قابلیت های خداداده خود بهره مند شوند.»

XS
SM
MD
LG