لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۶

تجلیل یونسکو از یک روزنامه نگار ایرانی


یونسکو - سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد - جایزه آزادی مطبوعات را به احمد زید آبادی روزنامه نگار زندانی ایرانی اهدا کرد.

یک هیات داوری ۱۲ نفری از دست اندرکاران رسانه ها، احمد زیدآبادی را برای دریافت جایزه «گیلرمو کانو» که به آزادی جهانی مطبوعات اختصاص دارد، انتخاب کرده است. این جایزه به سازمان یا فردی که سهمی مهم در آزادی بیان در برابر مخاطرات داشته، اهدا می شود. گیلرمو کانو نام یک روزنامه نگار کلمبیایی است که در سال ۱۹۸۶ پس از انتشار گزارش هایی درباره کارتل های جنایتکار مواد مخدر کشته شد.

دایانا سنغور، رییس هیات داوران سال جاری گفت اهدای جایزه به آقای زید آبادی ادای احترام به شجاعت استثنایی، پایداری و پایبندی او به آزادی بیان، دموکراسی، حقوق بشر، شکیبایی و انسانیت اوست. زید آبادی به عنوان یک روزنامه نگار با بسیاری از رسانه ها از جمله بی بی سی و وب سایت خبری روز آن لاین همکاری داشته است. وی همچنین استاد علوم سیاسی و رییس یکی از سازمان های دانشجویی ایران، سازمان دانش آموختگان ایران است. احمد زیدآبادی از سال ۲۰۰۰ بارها به دلیل اظهار نظرهای آشکار درباره اهمیت آزادی بیان، حقوق بشر و حکومت قانون زندانی شده است. وی در سال ۲۰۰۹ و در موج بازداشت های گسترده پس از انتخابات مورد مناقشه ریاست جمهوری بازداشت شد. او در یک دادگاه به همراه جمعی دیگر از فعالان سیاسی و روزنامه نگاران به شش سال زندان، پنج سال تبعید و ممنوعیت دائم از فعالیت های اجتماعی محکوم شد. از سال ۲۰۰۹ درخواست زیدآبادی برای آزادی به قید ضمانت رد شده و از حق مرخصی محروم بوده است. گزارش های معتبر حاکی است که وی در زندان مورد آزارهای جسمی قرار گرفته است.

هیلاری کلینتون، وزیر امورخارجه آمریکا در بیانیه ای انتخاب آقای زیدآبادی برای دریافت جایزه آزادی مطبوعات را تبریک گفت و کار وی و دیگر روزنامه نگاران ایران را که در حال حاضر به علت تلاش های شجاعانه جهت گشودن راهی جدید برای ایران - که در آن هر شهروندی حق داشته باشد آزادانه و رها از آزار و خشونت اظهار نظر کند - زندانی هستند، ستایش کرد. خانم کلینتون گفت «این جایزه بر اساس شناخت فرهنگ غنی و تعهد نیرومند مردم ایران به حقوق بشر است که با وجود سرکوب بی رحمانه دولت ادامه دارد و آمریکا از طریق سازمان ملل متحد و کار با گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان به دفاع از حقوق همه مردم ایران ادامه خواهد داد.»

XS
SM
MD
LG