لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۹

نوبل اقتصاد سال ۲۰۲۱ از سه اقتصاد‌دان در آمریکا برای برجسته کردن اهمیت «پژوهش‌های طبیعی» تجلیل کرد


جایزه نوبل اقتصاد ۲۰۲۱ به سه اقتصاددان در ایالات متحده آمریکا تعلق گرفت.

آکادمی سلطنتی علوم سوئد، نیمی از این جایزه را به دیوید کارد به دلیل سهم تجربی او در اقتصاد کار، و نیم دیگر را به طور مشترک به جاشوا آنگریست و گویدو ایمبِنس به دلیل نقششان در شناخت روش تحلیل روابط علت و معلولی اعطا کرد.

مطالعه تجربی دیوید کارد در اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی درباره تاثیر افزایش حداقل دستمزد در رستوران‌های ایالت نیوجرسی این ذهنیت رایج اقتصادی را که افزایش حداقل دستمزد به از بین رفتن مشاغل منجر می شود، متحول کرد. این مطالعه سندی شد که به تصویب قانون افزایش حداقل دستمزد از جمله تلاش دولت جو بایدن به افزایش حداقل دستمزد به ساعتی ۱۵ دلار در آمریکا کمک کرد.

دیوید کارد و همکارش الن کروگر با بررسی بیش از ۴۰۰ رستوران در ایالت‌های نیوجرسی و پنسیلوانیا متوجه شدند که افزایش حداقل دستمزد منجر به کاهش میزان اشتغال نمی‌شود.

پیتر فردریکسون ، رئیس کمیته جایزه علوم اقتصادی، گفت: «تحقیقات آنها به طور قابل ملاحظه‌ای توانایی ما را در پاسخ به سوالات اصلی و اساسی تقویت کرده و برای جامعه مفید واقع شده است.»

دیوید کارد، که متولد کانادا و پژوهشگر دانشگاه برکلی کالیفرنیا است تأثیر متغیرهای دیگری از جمله مهاجرت و تحصیل روی بازار کار را مورد ارزیابی قرار داده است. به عنوان مثال یکی از مطالعات او نشان داده است که هجوم مهاجران به یک شهر، مشاغل کارگران بومی یا درآمد آنها را کاهش نمی‌دهد‌‌.

جاشوا آنگریست از دانشگاه «ام آی تی» و گویدو ایمبِنس‌ از دانشگاه استنفورد که نیمی دیگر از جایزه نوبل اقتصاد را به صورت مشترک دریافت کردند با پژوهش‌های خود، نتیجه‌گیری واضح در مورد روابط علت و معلولی پدیده‌ها با بهره‌گیری از تجربه‌های طبیعی را میسر کردند.

کمیته نوبل تأکید کرده است که تفسیر پژوهش‌های طبیعی دشوار است ، اما آنگریست و ایمبنس در اواسط دهه ۱۹۹۰ مشکلات مربوط به روش‌شناسی را حل کردند و نشان دادند که می‌توان از آنها نتیجه‌گیری دقیقی در مورد رابطه علت و معلولی گرفت.

پژوهش‌های این سه اقتصاد‌دان ساکن آمریکا، علم اقتصاد را در زندگی روزمره قابل استفاده کرده است و به سیاست‌گذاران اجازه داده است تا بتوانند با استناد به رویدادهای طبیعی و شواهد واقعی تصمیم‌گیری کنند.

هر سه اقتصاد‌دان دوستان نزدیک هم هستند و با یکدیگر نیز مقالات مشترکی نوشته‌اند.

جایزه نوبل اقتصاد، آخرین جایزه نوبلی است که امسال اعطا می‌شود و روی هم رفته ۱۰ میلیون کرون سوئد، معادل ۱.۱۵ میلیون دلار آمریکا، ارزش دارد.

در تهیه این خبر از مطالب آسوشیتدپرس و وال استریت ژورنال استفاده شده است.

XS
SM
MD
LG