لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۹

بختک بیکاری و سراب سرمایه گذاری های نفتی در ایران


آمار مقایسه ای از نرخ بیکاری در جهان نشان می دهد که ایران در زمره کشورهايی است که از نرخ بیکاری بالا برخوردار است. خبرگزاری مهر، در زمینه تفاوت نرخ بیکاری ایران با کشورهای آسیای جنوب شرقی، از عدم تعادل در عرضه و تقاضای نیروی کار کشور خبر می دهد.

محمد عباسی، وزیر تعاون، که مسئولیت اشتغال کشور به وزارت خانه متبوعش سپرده شده به ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران، اطلاع داد که تمام سایت های ثبت نام کارجویان در وزارت تعاون، متمرکز خواهد شد.

به گفته این مقام تاکنون ۲۷۰ هزار جویای کار در سایت وزارت تعاون ثبت نام کرده اند، و پیش بینی کرد که این افراد نزدیک به يک میلیون نفر افزایش یابند.

در همین حال محمد نهاوندیان، رئیس اتاق بازرگانی ایران، سیاست های محدود ملی را برای ایجاد اشتغال مناسب نمی داند، و از کشورهايی سخن می گوید که با کوتاه کردن دست دولت ها از اقتصاد توانستند به موفقیت برسند.

خبرگزاری فارس به نقل از محسن خلیلی، عضو اتاق بازرگانی، تغییر ناگهانی نرخ ارز را سبب ایجاد آشفتگی در اقتصاد کشور دانست. شواهد امر نشان می دهد که تهران مداخله خود در تعیین نرخ ارز را کاهش داده است. هم زمان معاون وزیر بازرگانی از پرداخت ما به التفاوت نرخ ارز به صادر کنندگان خبر داد، و خواهان تغییر رویکرد اتاق بازرگانی شد.

کمی پیش، وزارت بازرگانی، مخالفت خود را با اصلاحیه قانون اتاق بازرگانی ایران، که یکی از بندهای مهم آن شامل حذف ۱۰ کرسی نمایندگان بخش دولتی و جایگزین کردن تشکل ها به جای آن بود، اعلام کرد.

در این حال، اعتبارات جاری دستگاه ها به صورت یک دوازدهم ابلاغ شد و قرار است برنامه پنجم توسعه از شانزدهم خرداد ماه به کمیسیون تلفیق مجلس برود. به عقیده ارسلان فتحی پور، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، اشتغال زایی مولد باید محور برنامه پنجم باشد.

این در حالی است که موید حسینی، عضو کمیسیون انرژی مجلس، ضمن اشاره به آغاز تدوین اساس نامه شرکت ملی نفت در مجلس از سراب سرمایه گذاری های نفتی در برنامه پنجم سخن می گوید.

اقتصاد نفتی ایران شمار خریدارن خود را از دست داده است. تحریم های سازمان ملل در کنار کیفیت پایین و قیمت بالای نفت ایران از جمله دلایل کاهش بازار نفت ایران گزارش شده است.

علی طیب نیا، معاون سابق سازمان مدیریت و برنامه ریزی، بر این باور است که اهداف حساب ذخیره ارزی کاملا به هدف خود نرسیده و به گفته اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، حرکت چشم گیری در زمینه سند چشم انداز دیده نمی شود.

XS
SM
MD
LG