لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۱

ارتش لبنان شهروند سعودی ربوده‌شده را آزاد کرد؛ بازداشت ۹ مظنون


آرشیو
آرشیو

تشکیلات اطلاعات ارتش لبنان روز سه شنبه با اعلام خبر آزاد کردن یک تبعه سعودی که روز یکشنبه در بیروت ربوده شده بود، گفت که تعدادی از افراد مرتبط با این آدم‌ربایی را نیز دستگیر کرده است.

به نوشته رویترز، در بیانیه ارتش لبنان آمده است این شهروند سعودی در عملیاتی در امتداد مرز لبنان با سوریه آزاد شد.

شبکه تلویزیونی دولتی عربستان سعودی نیز شامگاه دوشنبه گزارش داد مردی که برای خطوط هوایی عربستان سعودی کار می‌کرد، روز یکشنبه در بیروت ربوده شد و ربایندگان ۴۰۰‌هزار دلار باج می‌خواستند.

وزیر کشور لبنان پس از آزادی شهروند سعودی، در یک کنفرانس مطبوعاتی در سفارت عربستان گفت که هیچ باجی پرداخت نشد و نیروهای امنیتی لبنان ۹ نفر را در ارتباط با این آدم‌ربایی بازداشت کردند.

وزیر کشور لبنان گفت که این آدم‌ربایی اثری بر روابط دیپلماتیک عربستان و لبنان نخواهد داشت.

روابط بین این دو کشور پیشتر بر سر نفوذ روزافزون حزب‌الله در لبنان که تحت حمایت ایران است تضعیف شده بود، اما عربستان و متحدانش در خلیج فارس سپس سفیران خود را در فروردین ۱۴۰۱ به بیروت بازگرداندند.

سفیر عربستان سعودی روز سه شنبه گفت از مقامات لبنانی تشکر کرده است.

او گفت که شهروند سعودی در سلامت کامل است، اما در مورد اینکه این رویداد بر روابط بین دو کشور چه تأثیری ممکن است بگذارد، اظهار نظر نکرد.

در سال ۱۳۹۶ که تنش‌ها بین دو کشور در حال افزایش بود یک تبعه سعودی در لبنان ربوده شد.

منابع امنیتی به رویترز گفتند که موارد آدم‌ربایی برای باج‌گیری، که معمولا شامل کودکان می‌شود، به عنوان راهی برای به دست آوردن مقادیر زیادی پول نقد افزایش یافته است.

آدم‌ربایان قربانیان خود را بیشتر به به مناطق دورافتاده نزدیک مرز سوریه و لبنان و گاهی اوقات حتی به سوریه منتقل می‌کنند تا از دستگیری توسط نیروهای امنیتی لبنان فرار کنند. لبنان حدودا چهار سال است که از بحران مالی شدید رنج می‌برد.

XS
SM
MD
LG