لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۷

زلزله ترکیه؛ زمین‌لرزه‌ای در مقیاسی مشابه با قوی‌ترین زلزله یک قرن گذشته در این کشور


شمار کشته‌شدگان دو زمین لرزه پیاپی که روز دوشنبه ۱۷ بهمن به وقع پیوست و خرابی‌های گسترده‌ای در ترکیه و سوریه به جای گذاشته است، به بیش از ۵۱۰۰ نفر رسیده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه شمار کشته‌شدگان زمین لرزه در ترکیه را ۳ هزار ‌و‌ ۵۲۹ نفر اعلام کرده است و انتظار می‌رود این رقم بالاتر رود.

زمین لرزه در ترکیه سابقه دارد چون بیشتر کشور در «صفحه آناتولی» واقع شده است که با دو خط گسل بزرگ هم‌مرز است؛ گسل آناتولی شمالی که در سراسر کشور از غرب به شرق امتداد دارد و گسل شرقی آناتولی که در شرق ترکیه قرار دارد و بر اساس گزارش انجمن زمین‌شناسی لندن، ‌محل وقوع چندین زمین‌لرزه فاجعه‌بار از جمله زلزله سال ۱۹۳۹ در شمال شرقی ترکیه بوده است. این زلزله مانند زمین‌لرزه روز دوشنبه ۱۷ بهمن ۷.۸ ریشتر بود و منجر به کشته شدن ۳۰ هزار نفر شد.

ترکیه در دهه اخیر نیز چندین زلزله بزرگ را تجربه کرده است.

ژانویه سال ۲۰۲۰ بود که زمین لرزه‌ای به بزرگی ۶.۷ ریشتر شرق ترکیه را لرزاند و دست کم ۲۲ نفر کشته و صدها نفر زخمی شدند. در سوریه، گرجستان و ارمنستان نیز زمین لرزه‌هایی ایجاد کرد.

اکتبر همان سال، یک زلزله ۷ ریشتری در نزدیکی ساموس، جزیره یونانی در دریای اژه در نزدیکی سواحل ترکیه، دست کم ۲۴ کشته در ترکیه و تلفات بیشتری در یونان به جا گذاشت.

پیشتر، در اکتبر سال ۲۰۱۱، زلزله ۷.۲ ریشتری در شرق ترکیه دست کم ۱۳۸ کشته و حدود ۳۵۰ مجروح به جا گذاشت. مرکز این زمین لرزه در استان وان و نزدیک مرز ایران بود‌

در‌ ماه مارس سال ۲۰۱۰ نیز زمین لرزه‌ای به بزرگی ۶ ریشتر شرق ترکیه را لرزاند و ۵۱ کشته داد و دومین زمین لرزه به بزرگی ۵.۶ ریشتر در همان منطقه و در میان ده‌ها پس لرزه رخ داد.

یکی از بزرگترین زلزله‌های ترکیه در ماه اوت سال ۱۹۹۹ رخ داد و زمین لرزه‌ای به شدت ۷.۴ ریشتر شهر ازمیر در غرب این کشور را لرزاند و در اثر آن بیش از ۱۷ هزار کشته شدند.

پس از این زلزله ویرانگر بود که دولت ترکیه متعهد شد که استانداردهای جدیدی برای ساخت و ساز ایجاد کند و ساختمان‌های موجود را تقویت کند.

شبکه «ان‌پی‌آر» در سال ۲۰۱۷ گزارش داد که طی سال‌ها، ساخت و سازهای جدید بسیاری از برنامه‌های آمادگی برای زلزله را از بین برد و مناطق فضای باز برای تخلیه جای خود را به برج‌های بلند دادند.

سازمان مدیریت حوادث و فوریت‌های ترکیه می‌گوید که در زمین‌لرزه ۵۷۷۵ ساختمان تخریب شد و ۲۰۴۲۶ نفر نیز مجروح شدند.

XS
SM
MD
LG