لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۷

نهاد اطلاعاتی هلند: حمله سایبری ایران به آلبانی نمونه‌‌ای از تهدیدها علیه اعضای ناتو بود


حمله سایبری
حمله سایبری

سازمان اطلاعات ملی هلند روز دوشنبه در گزارش سالانه خود با اشاره به تهدیدهای فزاینده داخلی و خارجی علیه این کشور گفت لشکرکشی روسیه به اوکراین، حملات سایبری، و جاسوسی موجب پیچیدگی بیشتر اوضاع شده است.

در این گزارش، از چین به عنوان «بزرگ‌ترین تهدید علیه امنیت اقتصادی هلند» یاد شده است.

به گفته رئیس سازمان اطلاعات هلند، چینی‌ها از جنگ سایبری به عنوان «سلاح» و یک راه «جاسوسی» استفاده می‌کنند و «دانشجویان» و «دانشمندان» خود را برای «سرقت دانش از هر مکان آسیب‌پذیر» می‌فرستند.

او به همپوشانی تهدیدهایی همچون تروریسم، افراط گرایی، حملات سایبری، جاسوسی، نفوذ پنهانی، عملیات خرابکارانه، و جرایم سازمان‌یافته و تاثیر آنها بر تضعیف حاکمیت قانون اشاره کرد.

گزارش سالانه سازمان اطلاعات هلند همچنین به حمله سایبری گسترده جمهوری اسلامی به آلبانی، یکی از اعضای ناتو، در سال گذشته اشاره می‌کند و از آن به عنوان نمونه‌ای از تهدیدهای گسترده‌ای نام می‌برد که توسط کشورهای دارای برنامه‌های حملات سایبری مانند چین، روسیه، و ایران انجام می‌شوند.

آلبانی سال گذشته و به دنبال حمله سایبری ۱۵ ژوئیه روابط دیپلماتیک خود با جمهوری اسلامی را قطع کرد. تیرانا این حمله خرابکارانه را که موجب از کار افتادن موقتی خدمات اینترنتی و برخی وبسایت‌های دولتی شد، «تجاوز دولتی» خواند.

گزارش مزبور همچنین به گسترش «تنفر، یهودستیزی، و تئوری‌های توطئه» در هلند اشاره می‌کند و می‌افزاید سازمان اطلاعات هلند از عملی شدن تهدیدهای واقعی در این کشور جلوگیری کرد.

XS
SM
MD
LG