لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۷

اختصاصی؛ دفتر مطبوعاتی آمریکا در ناتو: ایران مسئول حمله سایبری «خطرناک» به آلبانی است


افسر پلیس مقابل سفارت ایران در آلبانی. چهارشنبه ٧ سپتامبر ٢٠٢٢
افسر پلیس مقابل سفارت ایران در آلبانی. چهارشنبه ٧ سپتامبر ٢٠٢٢

دفتر مطبوعاتی ایالات متحده در سازمان آتلانتیک شمالی به بخش فارسی صدای آمریکا اعلام کرد نتیجه تحقیقات و بررسی‌ها نشان می‌دهد حمله سایبری به آلبانی از سوی جمهوری اسلامی ایران انجام شده است.

این در حالی است که سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران موارد مطرح شده پیرامون این حمله را «بی‌اساس» خواند. نخست وزیر آلبانی هم اعلام کرده است حمله سایبری تیرماه ۱۴۰۱ با هماهنگی و پشتیبانی جمهوری اسلامی ایران انجام شده و از این رو دستور به قطع کامل روابط دیپلماتیک با جمهوری اسلامی داد.

دفتر مطبوعاتی ایالات متحده در سازمان آتلانتیک شمالی، ناتو، روز پنجشنبه در پاسخ کتبی اختصاصی به پرسش کامبیز توانا، خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا، اعلام کرد نتیجه‌گیری ما این است که دولت ایران این رفتار خطرناک و غیرمسئولانه را انجام داده و مسئول هک و افشای اطلاعات این عملیات است.

این دفتر همچنین گفت عملکرد ایران، ناقض تمامی استانداردهای مسئولیت در زمان صلح از سوی یک دولت در حوزه سایبری است و یکی از این استانداردها، خودداری از وارد کردن صدمه جدی به زیرساخت‌هایی است که اجازه می‌دهد به مردم خدمات ارائه شود.

بر اساس این گزارش از دیدگاه آلبانی، شبکه‌های دولتی، بخشی از زیرساخت‌های اساسی محسوب می‌شوند. فعالیت‌هایی با نیت بدخواهانه از سوی یک دولت که با قصد حمله به شبکه اساسی و زیربنایی انجام می‌شود، عملیات خدمات رسانی به مردم را مختل می‌کند که باعث واکنش‌‌هایی زنجیره‌ای در داخل کشور و حوزه جهانی می‌شود، امکان آسیب‌رسانی و خطر به مردم را بالا می‌برد و ممکن است به درگیری یا خارج شدن شرایط از حال عادی منجر شود.

دفتر مطبوعاتی ایالات متحده در سازمان آتلانتیک شمالی با اشاره به تاثیرات احتمالی داخلی، منطقه‌ای، و بین‌المللی چنین اقداماتی گفت واشنگتن همچنان از آلبانی حمایت می‌کند و از شرکا و متحدان خود نیز می‌خواهد بازیگران سایبری خرابکار را در قبال اقداماتشان مسئول بدانند.

این در حالی است کارن ژان پی‌یر، سخنگوی کاخ سفید، روز چهارشنبه با اشاره به حملات سایبری جمهوری اسلامی به آلبانی، از احتمال به‌کارگیری ماده پنجم منشور سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در مقابله با این حملات خبر داده بود.


او در پاسخ به پرسشی درباره واکنش آمریکا به این اقدام جمهوری اسلامی بر ضد یک عضو ناتو گفت: «اعضای ناتو هریک به طور مستقل در مورد چگونگی پاسخ به حملات سایبری تصمیم‌گیری خواهند کرد.»

در همین روز، شورای امنیت ملی آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «ایالات متحده، جمهوری اسلامی ایران را در قبال اقدامات مخل امنیت و تهدید متحدانش پاسخگو خواهد کرد.»

در همین ارتباط، پلیس ضدتروریسم در آلبانی روز پنجشنبه سفارت تخلیه شده جمهوری اسلامی ایران در تیرانا را جستجو کرد.

اقدام پلیس ساعاتی پس از آن صورت گرفت که دیپلمات‌های ایرانی به دنبال قطع روابط دیپلماتیک آلبانی با ایران اسنادی را در داخل ساختمان سوزاندند و ساختمان را ترک کردند.

XS
SM
MD
LG