لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۹

گزارش: وضعيت کارگران خارجی ارزان قيمت در دوبی


تعدادی از شرکت های کاريابی ،در دبي کارگران خارجی ارزان قيمتی را که به دبی آورده بودند در شرايط بسيار سختي آنها را رها کرده اند.

تأثيرات منفی بحرانهای مالی و اقتصادی جهان همچنان بر روی اقتصاد اِمارات متحده عربی سايه افکنده است. تعدادی از شرکت های کاريابی که کارگران خارجی ارزان قيمت را از کشورهای آسيای جنوبی به امارات آورده بودند، بدون دستمزد و يا فراهم کردن وسيله برگشت، در شرايطی سخت رها کرده اند.

کسادی مالی و اقتصادی جهان به امارات متحده عربی نيز سرايت کرده، بسياری از شرکتهای کاريابی را به ورشکستگی کشانده، و آنها را محبور کرده است که کارگران وارداتی خود را بدون دستمزد و فراهم کردن امکان برگشت به کشورهايشان رها کنند. يک موسسه خيريه محلی تلاش ميکند حداقل وسيله معيشت را برای کارگران سرگردان فراهم آورد که در حال حاضر در پناهگاهای اطراف دبی زندگی ميکنند.

کارگران خارجی ارزان قيمت پيشتر نيز در شرايطی نامناسبی زندگی ميکردند تا بتوانند برای خانواده هايشان در کشورهای خود پول ارسال دارند. ولی در شرايط کنونی برخی از آنها ميگويند که بعلت عدم ارسال پول، اعضای خانواده آنها از گرسنگی جان سپرده اند.

برخی از اين پناهگاه ها بعلت نپرداختن صورت حسابها، فاقد برق، گاز، و آب هستند. کارگران مجبورند که برای طبخ برنج، که غذای هرروزه آنهاست، از خرده چوب استفاده کنند.

در شارجه بوی فاضلاب و مواد زائد کارخانه های مجاور، پناهگاه را فرا گرفته است و کارگران را در شرايط غير بهداشتی و بيمارزائی قرار داده است. کارگران سرگردان در اطاق ها کثيف ميخوابند و مجبورند از توالت های پرشده استفاده کنند، و برای استفاده وسائل آشپزی و پختن يک وعده غذائی که در روز ميخورند ساعتها در انتظار باشند.

در اميرنشين دوبی داوطلبانی به رهبری يک پاکستانی تبعيدی بنام ساحر شيخ که چهار سال است که زندگی خود را وقف بهبود شرايط کارگران وارداتی کرده است، از سراسر امارات متحده عربی گردهم آمده اند تا کمک های خود از جمله دارو، پوشاک، غذا و وسائل بهداشتی و نظافت را بين کارگران توزيع کنند.

شيخ ميگويد بيش از ششماه است که کارگران دستمزدی دريافت نکرده و نتوانسته اند پولی برای خانواده های خود ارسال دارند. او گفت مادر کارگری از گرسنگی جان سپرده است.

در امارات متحده عربی قوانينی برای حمايت از کارگران وجود دارد، اما منتقدان ميگويند که بسياری از شرکتها اين قوانين را ناديده ميگيرند و يا ترجيح ميدهند با پرداخت جريمه به روشهای جاری کار ادامه دهند.

XS
SM
MD
LG