لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۷

متهم شدن ۶ ایرانی به ربودن یک بازرگان در دوبی


دادستان های دوبی ۶ شهروند ایرانی را به ربودن یک بازرگان ایرانی-بریتانیایی، که سال پیش در امارت متحده عربی مفقود شده بود، متهم کرده اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مقام های امنیتی دوبی در دی ماه ۱۳۹۲ (ژانویه ۲۰۱۴) اعلام کردند سه ایرانی را، که مظنون به عضویت در گروهی که عباس یزدان‌پناه یزدی را ربوده است، بازداشت کرده اند.

آقای یزدی صاحب یک شرکت تجاری در دوبی بود و در ژوئن سال گذشته ناپدید شد.

آتنا، همسر او به رسانه ها در امارات متحده عربی گفته بود از آن بیم دارد که ماموران اطلاعاتی ایران آقای یزدی را ربوده باشند. ایران داشتن هر نقشی را تکذیب کرده است.

در بیانیه ای که دولت دوبی در این ارتباط منتشر کرده است آمده افراد مظنون، به حمله به آقای یزدی و خارج کردن او از کشور از طریق یکی از بنادر آن کشور اعتراف کرده اند.

این بیانیه توضیح بیشتری ارائه نمی دهد و مشخص نیست که وی در کجا بسر می برد، اما به نقل از دادستان کا دوبی می گوید سه ایرانی بازداشت شده اند و سه نفر دیگر هم در این ارتباط متواری هستند. آنها به آدم ربایی، سرقت، حمله به یزدی و به خطر انداختن جان او متهم شده اند.

رسانه های بریتانیایی گفته اند ربوده شدن عباس یزدان‌پناه یزدی زمانی رخ داد که او در ارتباط با پرونده قرارداد موسوم به «کرسنت»، که مورد مناقشه ایران و امارات است، در حال ادای شهادت به یک دیوان داوری بین المللی در شهر لاهه هلند از طریق ارتباط ویدئویی بود. اما با این حال هیچ نشانه ای در دسترس نیست که مفقود شدن او ارتباطی با آن پرونده داشته باشد.

وزارت امور خارجه بریتانیا تابستان گذشته اعلام کرد در ارتباط با پرونده بازرگان ربوده شده، که هنگام مفقود شدن ۴۴ ساله بود، با دولت های دوبی و ایران در تماس است.
XS
SM
MD
LG