لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۷

بدترين خشکسالی شرق آفريقا در نيم قرن اخير


بدترين خشکسالی شرق آفريقا در نيم قرن اخير
بدترين خشکسالی شرق آفريقا در نيم قرن اخير

به گزارش برنامه غذايی سازمان ملل متحد، دفتر کميسر عالی ملل متحد برای پناهندگان بحران اخير آفريقای شرقی را که بر زندگی بيش از ۱۰ ميليون نفر تاثير گذاشته يک فاجعه خوانده است.

آنتونيو گوترز، کميسر عالی ملل متحد برای پناهندگان، از اردوگاه پناهندگان داداب در شمال شرق کنيا بازديد کرد. اردوگاهی که نزديک به ۴۰۰ هزار نفر را از کشور های کنيا، اتيوپی و سومالی مسکن داده است و هزاران نفر ديگر نيز در انتظار اجازه ورود به آن هستند.

ادامه خشکسالی و قحطی ناشی از آن در شرق آفريقا که مرکز آن در نواحی مرزی سه کشور کنيا، اتيوپی و سومالی واقع شده است باعث شده صد ها هزار نفر خانه های خود را ترک کنند و روزها در جستجوی آب و آذوقه راه بپيمايند.

آنتونيو گوترز پس از ديدار با چند نفر از پناهندگان سومالی اظهار داشت: «من شک ندارم سومالی امروز بدترين مصيبت انسانی است که ما در جهان با آن روبرو هستيم. من از جامعه بين المللی می خواهم پناهندگان سومالی و همچنين کشورهايی را که خود مشکلات اجتماعی و اقتصادی دارند و به آن ها پناه می دهند و همچنين ديگر قربانيان خشکسالی شرق آفريقا و شاخ آفريقا را حمايت کند. همچنين از کسانی که در برخورد های سومالی درگيرند می خواهم اجازه دهند کمک های انساندوستانه در داخل سومالی بين مردم تقسيم شود.»

کميسر عالی ملل متحد برای پناهندگان هشدار داد در اردوگاه بسيار شلوغ داداب روزانه سه نفر از هر ده هزار نفر می ميرند که ناشی از نرسيدن مواد غذايی است و قربانيان بيشتر کودکان هستند.

اين خشکسالی که بدترين از نوع خود در بيش از نيم قرن اخير در شرق آفريقا است بر زندگی بيش از ده ميليون نفر اثر گذاشته است و انتظار می رود تا ماه اکتبر ادامه يابد.

XS
SM
MD
LG