لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۵

ساخت سریال مستند داستانی درباره بازداشت و حبس نازنین زاغری در ایران


نازنین زاغری رتکلیف
نازنین زاغری رتکلیف

شبکه تلویزیونی «بی‌بی‌سی» از تولید سریالی درباره نازنین زاغری رتکلیف، شهروند ایرانی بریتانیایی که شش سال توسط جمهوری اسلامی در ایران زندانی بود، خبر داد.

این اثر که در سبک «مستند داستانی» ساخته می‌شود به ماجراهای بازداشت و زندانی شدن نازنین زاغری در ایران، و تلاش‌های همسرش ریچارد رتکلیف که سال‌ها برای آزادی او مبارزه کرد، می‌پردازد.

این مستند با اقتباس از کتابی که به صورت مشترک توسط نازنین زاغری و ریچارد رتکلیف درباره این رویداد نوشته‌اند، ساخته می‌شود.

این اثر به سفارش بی‌بی‌سی در چهار قسمت یک ساعته تولید خواهد شد و از لحظه بازداشت نازنین زاغری در فرودگاه تهران تا آزادی و بازگشت او به بریتانیا را به تصویر خواهد کشید.

سخنگوی بی‌بی‌سی درباره این پروژه گفت: «تجارب فوق‌العاده نازنین زاغری رتکلیف و ریچارد رتکلیف قلب همه ما را تسخیر کرد. سفر آنها مجموعه‌ای از ناامیدی، شجاعت، و امید، را در دو کشور به مدت شش سال در بر می‌گیرد، و در نهایت داستان این است که چگونه این خانواده که رویدادهای بین‌المللی آنها را از یکدیگر جدا کرد، دوباره به هم می‌پیوندند.»

نازنین زاغری همراه با همسر و دخترش
نازنین زاغری همراه با همسر و دخترش

نازنین زاغری در سال ۱۳۹۵ به اتهام «جاسوسی» توسط جمهوری اسلامی در فرودگاه تهران بازداشت شد. او در دادگاه به اتهام توطئه برای «براندازی» جمهوری اسلامی به زندان محکوم شد.

قوه قضائیه جمهوری اسلامی در سال ۱۴۰۰، هنگامی که دوران محکومیت پنج ساله نازنین زاغری به پایان رسیده بود، او را با اتهام تازه‌ای به یک سال زندان دیگر محکوم کرد.

نازنین زاغری بارها ضمن انتقاد از جمهوری اسلامی، تمامی اتهامات وارده به خود را تکذیب کرده است.

او در نهآیت به همراه یک زندانی دوتابعیتی دیگر به نام انوشه آشوری، به دنبال سفر یک هیئت بریتانیایی به تهران آزاد شد و هر دو به خاک بریتانیا بازگشتند.

نازنین زاغری در نخستین کنفرانس خبری خود پس از آزادی و بازگشت به بریتانیا، گفت که در جمهوری اسلامی عدالت معنایی ندارد و او نباید شش سال را در زندان سپری می‌کرد.

خانم زاغری با اشاره به این که زندانیان پرشمار دیگری در زندان‌های جمهوری اسلامی هستند که کسی آنها را نمی‌شناسد، خواستار آزادی تمامی زندانیان شد. او همچنین گفت که سرنوشت زندانیان دو تابعیتی را نباید به توافق‌های سیاسی پیوند زد.

کنشگران و سازمان‌های حقوق بشری می‌گویند که جمهوری اسلامی از بازداشت و زندانی‌کردن اتباع خارجی و دو تابعیتی‌ها برای «چانه‌زنی» و «باج‌خواهی» از غرب استفاده می‌کند.در تنظیم این مطلب از گزارش‌های ددلاین، بی‌بی‌سی جهانی، و‌ صدای آمریکا، استفاده شده است.

XS
SM
MD
LG