لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۱

وایکنیگ ها، اژدهای پرنده و یک نوجوان باهوش نیروهای محرکه فیلم تازه «چگونه اژدهایت را تربیت کنی»


Toothless, a Night Fury Dragon – the rarest of all kind – soars through the sky with Hiccup (Jay Baruchel) on his back in "How to Train Your Dragon"
Toothless, a Night Fury Dragon – the rarest of all kind – soars through the sky with Hiccup (Jay Baruchel) on his back in "How to Train Your Dragon"

«اسم من هیکاپ یا سکسکه است! این یک اسم عالی است ! پدرو مادرم معتقدند اگر یک نفر یک اسم عجیب و غریب داشته باشد موجودات و ارواح خبیثه او را آرام می گذارند!»

«هیکاپ هورندوس هداک» قهرمان اصلی فیلم «چگونه اژدهایت را تربیت کنی» است که تازه ترین محصول استودیوی «دریم ورکز» به شمار می رود. او درجزیره ازکلوخ پوشیده و خیالی «برک» زندگی می کند. جایی که پدر او «استویک» سردسته گروهی از شکارچیان جانوران شب زنده داری است که حیوانات «برک» را می بلعند و علفزارهای کمیاب آن را نابود می کنند. از دهان این جانوران غول پیکر و پرنده آتش بیرون می زند. هیکاپ که نسبت به نوجوانان دیگر جزیره، تین ایجری ضعیف الجثه به شمار می رود مصمم است تا با پیوستن به دیگران و نابود کردن یک اژدهای پرنده، قدرت و مردانگی خود را درمیان ساکنان برک به اثبات برساند.

هیکاپ می کوشد تا با هوش وذکاوت و ابتکارهای تازه کمبود قوای جسمانی خود را برای رسیدن به این هدف جبران کند اما وقتی او بالاخره یکی از این مخلوقات مهیب را شکار می کند درمی یابد که این موجودات برخلاف تصور همگان زیاد هم ترسناک نیستند!

هیکاپ درحالی که پشت دوست تازه خود که نام «بی دندان» را به او داده است می نشیند به طرف محل تجمع ساکنان جزیره پرواز می کند تا به آن ها بگوید که «وایکینگ ها» و «اژدها» می توانند در کنار یکدیگر با صلح و آرامش زندگی کنند.

«جی باروچل» دراین فیلم انیمیشن نقش «هیکاپ» را ایفا می کند. این بازیگر که در فیلم های مختلف از «بچه میلیون دلاری» تا کمدی«تروپیک تاندر» بازی کرده است می گوید:«من فکر می کنم پیام اصلی این فیلم این است که تمام چیزهایی که در عالم بچگی باعث می شده ما فکر کنیم از دیگران عقب مانده ایم یا کمبودهایی داریم همان عواملی هستند که ما را از دیگران جدا می سازند و در نتیجه به صورت انسان هایی ویژه در می آورند. شخصیت هیکاپ هم یکی از همین آدم هاست. او درنهایت تبدیل به همان آدمی می شود که همه چیزرا برای دیگران عوض می کند. به نظرمن این فیلم درباره این مسئله است که چگونه فردی مکان و زمان خودش را پیدا می کند.»

فیلم «چگونه اژدهای خود را تربیت کنی» برگرفته از اولین نسخه کتاب کمیکی است که «سری کتاب های کمیک هیکاپ» نام دارد. این کتاب ها نوشته نویسنده بریتانیایی، کرسیدا کاول هستند. کرگ فرگسون، بازیگر اسکاتلندی که نقش معلم «هیکاپ» را ایفا می کند این کتاب ها را خوب می شناسد:«من با این کتاب های کمیک آشنا هستم چون پسرهشت ساله ای دارم که این کتاب ها را بی نهایت دوست دارد و ما باهم آن ها را بارها و بارها خوانده ایم و از آن لذت برده ایم.»

کرسیدا کاول نویسنده کتاب می گوید:«کاراکتر هیکاپ در این کتاب ها با قهرمانان کتاب های کمیک دیگرخیلی فرق دارد. این به نظرمن خیلی مهم است که ما بتوانیم از آن قالب همیشگی قهرمان سازی درانیمیشن بیرون بیاییم و حالت طبیعی تری به بعضی از این قهرمان ها بدهیم.»

کاول هم چنین از تغییراتی که سازندگان این انیمیشن در داستان او بوجود آورده اند خوشحال است: «آن ها تصمیم گرفتند «استرید» دوست دخترهیکاپ را که در سری کتاب های کمیک پس از چند شماره وارد داستان می شود زودتر وارد ماجرا کنند. به نظرمن این فکر خوبی بود.»

کاول می گوید:«راستش من وقتی داشتم این کتاب ها را می نوشتم متوجه نشدم که داستان من قهرمان زن مشخصی ندارد تا اینکه دخترکوچکم این مسئله را به من گوشزد کرد. در آن زمان به یاد دارم که واقعا جلوی او خجالت کشیدم. فورا تصمیم گرفتم و در کتاب سومی که در دست داشتم قهرمان زنی آفریدم و او را «کامیکازی» خواندم. بعد متوجه شدم چه اسم بی مسمائی است و فورا تصمیم گرفتم این نام تازه یعنی «استرید» را به او بدهم.»

درفیلم انیمیشن «چگونه اژدهای خودرا تربیت کنی»، آمریکن فررا بازیگر جوان سینما و تلویزیون آمریکا در نقش «استرید» حرف می زند:«برای من خیلی جالب بود که بنشینم وفکر کنم چگونه می توانم بخشی از این کاراکتر جالب باشم. شخصیت استرید شخصیتی است جداگانه و مجزا! یعنی او اصلا به من شباهتی ندارد بلکه برای خودش موجودی است کاملا منحصربه فرد.»

اما «جرارد باتلر» بازیگرنقش «استویک» یا پدر«هیکاپ» می گوید شیوه بازیگری خود را در این نقش گنجانده است:«بعضی وقت ها من به عنوان بازیگر وقتی به بازی خودم نگاه می کنم احساس می کنم شاید دربخش هایی از آن زیاده روی شده اما وقتی همین زیاده روی ها را در یک فیلم کارتونی به کار می برید بسیار دلپذیر می شوند. شاید هم بهتر باشد بگویم من در این فیلم به اندازه کافی زیاده روی کرده ام و اتفاقا خیلی خوب از آب درآمده است.»

XS
SM
MD
LG