لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۰

تعهد کمک ۱۶ میلیارد دلاری بین المللی به افغانستان


شرکت کنندگان در کنفرانس حامیان افغانستان در ژاپن، روز یکشنبه تعهد کردند که طی چهار سال آینده کمک مالی ۱۶ میلیارد دلاری را به افغانستان بدهند. این اقدام با هدف کمک به توسعه در افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی از این کشور است.

خبرگزاری های بین المللی اعلام کردند که آمریکا، ژاپن، آلمان و بریتانیا اهداکنندگان عمده کمک مالی به افغانستان هستند.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا که در راه سفر به ژاپن، توقفی از پیش اعلام نشده در افغانستان داشت، در کنفرانس حامیان افغانستان در توکیو گفت: «امنیت افغانستان تنها در پرتو نبود جنگ تامین نمی شود. ایجاد شغل و فرصت های اقتصادی برای مردم و اطمینان دادن به آنان در این باره که دولت در جهت منافعشان کار می کند و آشتی سیاسی رو به پیشرفت است، بخشی از این تامین امنیت به شمار می رود.»

در نشست ژاپن نمایندگان ۸۰ کشور و سازمان بین المللی حاضر شدند و بیشتر آنان متعهد شدند که سالانه مبلغ مشخصی را تا سال ۲۰۱۵ به افغانستان بدهند و بر این اساس، کابل در مجموع سالانه حدود ۴ میلیارد دلار کمک مالی دریافت می کند. این مبلغ کمتر از رقم ۶ میلیارد دلاری است که پیشتر بانک مرکزی افغانستان گفته بود برای رشد اقتصادی افغانستان در ده سال آینده مورد نیاز است.

کمک کنندگان توافق کردند که اعطای ۲۰ درصد از کمک ها به شرط آن خواهد بود که افغانستان با فساد مقابله کرده و اصلاحات را آغاز کند.

کمک کنندگان بین المللی، از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۰، ۳۵ میلیارد دلار به افغانستان کمک کرده اند اما درعوض، سرمایه گزاری ها در افغانستان آنچنان موفق نبوده و این کشور همچنان یکی از پنج کشور فقیر جهان به شمار می رود.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان بر لزوم کار بیشتر برای برطرف کردن فساد تاکید کرده است اما منتقدان او می گویند، کرزی به اندازه کافی علیه فساد مبارزه نمی کند و برخی از منتقدان می گویند کمک های خارجی در جهت بهبود اوضاع مردم مصرف نمی شود.

به گفته خبرگزاری رویترز، با آن که تلاش هایی برای مدرسه سازی و تامین و بهبود دسترسی به بهداشت در افغانستان صورت گرفته، طبق تخمین های بانک جهانی، سه چهارم از سی میلیون نفر جمعیت افغانستان بی سواد هستند و درآمد سالانه یک شهروند متوسط معادل ۵۳۰ دلار است.

آمریکا اعلام کرده است که کمک‌های مالی‌اش در بخش های توسعه افغانستان تا سال ۲۰۱۷ ادامه خواهد داشت. واشنگتن طی ده سال گذشته، سالانه بین یک تا ۴ میلیارد دلار به افغانستان کمک کرده است.

ژاپن وعده داده که تا سال ۲۰۱۶ ۳ میلیارد دلار به کابل کمک کند.
اتحادیه اروپا گفته است مانند سابق ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو به افغانستان کمک خواهد کرد و در عین حال وعده داد اگر پیشرفت در جهت حاکمیت قانون و حفظ حقوق زنان پیش نرود، تضمینی در پرداخت آن نخواهد داشت.

تعهد کمک مالی بین المللی به افغانستان، جدای از کمک ۴ میلیارد دلاری ناتو و حضور نیروهای آن در افغانستان برای تامین امنیت است.
XS
SM
MD
LG