لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۳۳

«رد صلاحیت»؛ سلاح احمدی نژاد برای حذف منتقدان اصولگرای مجلس


رد صلاحیت برخی از اصولگرایان منتقد دولت ایران، واکنش های مختلفی را در پی داشته است. برخی از رد صلاحیت شدگان، نمایندگان فعلی مجلس هستند. بعد از تلاش برای تصویب طرح سوال از رییس جمهوری ایران، صلاحیت شان برای انتخابات آتی مجلس از سوی هیات های اجرایی وزارت کشور رد شده است. رد صلاحیت شدگان، محمود احمدی نژاد را متهم کرده اند که قصد دارد مجلس آینده را بیش از پیش مطیع خود کند. گزارش آرش سیگارچی:

رد صلاحیت برخی از اصولگرایان منتقد دولت ایران، واکنش های مختلفی را در پی داشته است. برخی از رد صلاحیت شدگان، نمایندگان فعلی مجلس هستند . بعد از تلاش برای تصویب طرح سوال از رییس جمهوری ایران، صلاحیت شان برای انتخابات آتی مجلس از سوی هیات های اجرایی وزارت کشور رد شده است.

رد صلاحیت شدگان، محمود احمدی نژاد را متهم کرده اند که قصد دارد مجلس آینده را بیش از پیش مطیع خود کند.

غلامحسین مسعودی ریحان، نماینده مجلس و عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی گفته است: «وکیل الدوله باشید تا تایید صلاحیت شوید.» هیات اجرایی منتخب دولت، صلاحیت او و حدود سی نماینده دیگر را برای انتخابات آینده مجلس ، رد کرده است.

رد صلاحیت نامزدها به مناقشه جدیدی بین دولت و منتقدان اش تبدیل شده است.

براساس قانون انتخابات، هیات اجرایی منتخب دولت، صلاحیت هر داوطلب نامزدی انتخابات مجلس را از چهار مرجع: ثبت احوال، دادگستری، نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات استعلام می کند و اگر این مراجع صلاحیت فرد را تایید نکنند، او رد صلاحیت می شود.

علی لاریجانی، رییس مجلس از نحوه رد صلاحیت ها راضی نیست. هیات رییسه مجلس می گوید با اینکه صلاحیت برخی نامزدها از سوی مراجع چهارگانه تایید شده اما هیات اجرایی منتخب دولت، خود راسا، صلاحیت آنها را رد کرده اند. نمونه ، علی مطهری که صلاحیت او در مراجع چهارگانه تایید شده اما هیات اجرایی منتخب دولت صلاحیت او را رد کرده است.

روزنامه همشهری نام ۱۴ نماینده ی رد صلاحیت شده را آورده و گفته آنها کسانی هستند که پیش از این طرح سوال از رییس جمهوری را امضا کرده اند.

برخی نمایندگان از جمله این چهره، موسی ثروتی، نماینده مجلس؛ هم می گویند دولت و شخص احمدی نژاد در این رد صلاحیت ها نقش دارند.

چهره های سرشناس اصلاح طلب از حضور در این انتخابات خودداری کردند وبرخی نمایندگان فعلی اصلاح طلب هم که ثبت نام کرده بودند ، رد صلاحیت شدند.

در غیاب اصلاح طلبان، رقابت اصلی بین گروه های اصولگراست: حامیان محمود احمدی نژاد و حامیان آیت الله خامنه ای. ظاهرا هم تفاهمی بین این دو گروه وجود ندارد. محمود احمدی نژاد که تاکنون با مجلس اختلاف نظر داشته، قصد دارد چهره های نزدیک خود را به مجلس بفرستد. در مقابل، اصولگرایان منتقد هم ، می گویند، دولت گرفتار جریان انحرافی شده است.

در سالهای گذشته بخش اصلی رد صلاحیت نامزد ها توسط شورای نگهبان صورت می گرفت و آنطور که روزنامه تهران امروز نوشته، حالا دولت که نگران رد صلاحیت چهره های نزدیک به خود است، به پیشواز رفته و منتقدان خود را رد صلاحیت کرده است.

پیش از این برخی از اعضای شورای نگهبان، به طور ضمنی از رد صلاحیت چهره های منتسب به جریان انحرافی یا همان نزدیکان محمود احمدی نژاد در صورت نامزدی در انتخابات مجلس سخن گفته بودند.

XS
SM
MD
LG