لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۸

ثبت نام کمتر، رد صلاحیت ها بیشتر؛ موانع شورای نگهبان


ثبت نام کمتر، رد صلاحیت ها بیشتر؛ موانع شورای نگهبان
ثبت نام کمتر، رد صلاحیت ها بیشتر؛ موانع شورای نگهبان

سخنگوی شورای نگهبان آخرین آمار تایید صلاحیت داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی را اعلام کرد. عباسعلی کدخدایی از تایید صلاحیت سه هزار نفر خبر داده است.با اینکه استقبال داوطلبان از این انتخابات کمتر بوده اما میزان رد صلاحیت ها بیش از انتخابات دور قبل مجلس است.

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، روز یکشنبه اعلام کرد از حدود ۴ هزار و ۸۷۷ داوطلب نامزدی در انتخابات، صلاحیت ۳۱۰۰ نفر تایید شد ۱۷۷۷ نفر معادل ۳۶ درصد رد صلاحیت شده اند.

آقای کدخدایی گفته است میزان تایید صلاحیت ها به نسبت انتخابات قبل مجلس، ۱۷ درصد رشد داشته است.

این ادعا در حالی بیان می شود که رد صلاحیت داوطلبان در این انتخابات افزایش یافته است.

در انتخابات مجلس هشتم، ۷ هزار ۵۹۷ نفر ثبت نام کردند که ۲ هزار ۹۷ نفر معادل ۲۷ درصد ثبت نام کنندگان، رد صلاحیت شده بودند. به این ترتیب ، هرچند تعداد رد صلاحیت ها در انتخابات آینده به نسبت انتخابات قبل مجلس از نظر عددی کمتر است اما در واقع درصد بیشتری به نسبت انتخابات سال ۸۶ رد صلاحیت شده اند.

برای انتخابات آینده مجلس، عده کمتری نسبت به قبل نامزد شده اند. مسولان می گویند الزام داشتن مدرک فوق لیسانس برای نمایندگی، به کاهش ثبت نام منجر شده اما منتقدان از دلایل سیاسی می گویند.

خشونت و فشار حکومت بر منتقدان و مخالفان حکومت در ایران باعث شده حتی اصلاح طلبانی که قبل از این در مجلس یا دولت بودند، قید حضور در انتخابات آینده مجلس را بزنند.

آنها صراحتا از تحریم و عدم شرکت در انتخابات گفته اند و برخی نهادهای شان مانند شورای هماهنگی راه سبز امید، در خارج ایران بیانیه داده و دعوت کرده حامیان شان روز ۲۵ بهمن به خیابان ها بیایند.

در غیاب اصلاح طلبان، اختلافات سیاسی محافظه کاران ایران افزایش یافته است.

طرفداران محمود احمدی نژاد در مرحله ابتدایی انتخابات، صلاحیت برخی چهره های اصولگرای منتقد دولت از جمله علی مطهری را رد کردند.

اکنون که پرونده صلاحیت ها به شورای نگهبان رسیده، آنها چهرهای نزدیک به دولت را رد صلاحیت کرده اند.

عباس امیری فر امام جماعت نهاد ریاست جمهوری، بهمن شریف زاده از روحانیون نزدیک به اسفندیار رحیم مشایی و محمود عباس زاده مشكيني دبیر کمیسیون احزاب وزارت کشور، از جمله نزدیکان دولت به حساب می آیند که رد تاکنون صلاحیت شده اند.

قبل از این، هربار که محدودیت برای نزدیکان محمود احمدی نژاد افزایش میافت، او واکنش نشان می داد اما هنوز واکنشی به رد صلاحیت نزدیکان خود نشان نداده است.

وزارت کشور دولت و شورای نگهبان وظیفه برگزاری و نظارت بر انتخابات ۱۲ اسفند هستند.

XS
SM
MD
LG