لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۴

برکناری روسف؛ قضاوت تاریخ چیست؟


ماجرای استیضاح در برزیل پس از ۹ ماه به پایان رسید و روز چهارشنبه نتیجه رای گیری در سنای برزیل به برکناری او منجر شد. با این حال این پرسش که آیا او حقیقتا مرتکب جرم شده همچنان محل مناقشه است.

ماجرا چطور به نقطه حاضر رسید و تاریخ چطور به استیضاح اولین رئیس جمهوری زن در برزیل خواهد نگریست؟

بذر استیضاح دیلما روسف چند روز پس از پیروزی او در حاشیه کمپین انتخاباتی سال ۲۰۱۴ کاشته شد. اپوزیسیون خواستار بازشماری آرا شد و کمپین او را به نقض قوانین بودجه متهم کرد.

همزمان خانم روسف طرح اقتصادی خود را ریخت که همان زمان نیز با انتقادات زیادی مواجه بود. در آغاز بازار به تیم جدید اقتصادی او به دیده امیدوارانه نگریست اما اپوزیسیون از چرخش ۱۸۰ درجه ای دیدگاه او در اقتصاد، احساس می کرد مورد خیانت قرار گرفته است.

سه ماه پس از انتخاب دوباره او، ناراضیان به خیابان ریختند و صدها هزار نفر در ده ها شهر علیه دولت شعار سردادند.

افشاگری های جدید مبنی بر فساد در پتروبراس، شرکت نفت دولتی ضربه بیشتری به حزب کارگر متبوع او زد و استراتژیسیت سیاسی و خزانه دار حزب بازداشت شدند. پتروبراس مجبور شد به ضرر دو میلیارد دلاری بر اثر فساد اعتراف کند.

سال ۲۰۱۵ برای اقتصاد برزیل فاجعه بود و با روشن شدن مواضع مخالف دو وزیر با ترمیم مشکلات، بازار خیلی زود علیه روسف شد.

تورم بالا رفت و میلیون ها نفر بیکار شدند. ارزش سهام سقوط کرد، اعتبار بانکی برزیل کاهش یافت، ارزش پول تقریبا به نصف، و بازار سهام به پایین ترین سطح در هفت سال رسید.

اما هنوز جرمی علیه خانم روسف اعلام نشده بود هرچند بیش از ۳۰ مورد درخواست استیضاح او تسلیم کنگره برزیل شده بود.

وضع وقتی تغییر کرد که در حساب های بودجه دولت برای سال ۲۰۱۴ حفره هایی پیدا شد. این مشکلات، نقشی اساسی در افزایش وام برزیل و کاهش اعتماد به اقتصاد کشور ایفا کرد. بعدتر خانم روسف مستقیما مسئول استفاده غیرقانونی و نقض مصرف بودجه شد.

در مارس ۲۰۱۶ شریک ائتلافی روسف او را ترک کرد تا موضع او در کنگره به شدت تضعیف شود و معاون او میشل تمر، کمپین خود را برای راه یافتن به ریاست جمهوری آغاز کرد.

دعوت از لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا به دولت، بهانه دیگری برای انتقاد از روسف فراهم کرد چرا که آقای لولا موضوع سه پرونده تحقیق درباره ارتکاب فساد است. متعاقبا حزب کارگر که در ۱۳ سال قبل ائتلاف قدرتمندی در کنگره ساخته بود، با ریزش آرا مواجه شد و روسف در ماه مه توسط سنا به حال تعلیق درآمد.

استیضاح و محاکمه روسف در سنا پرسش هایی را درباره موسسات دموکراتیک برزیل پدید آورده است.

این پرسش که تاریخ چطور به استیضاح خواهد نگریست و این که آن را گامی مثبت یا منفی برای برزیل قضاوت خواهد کرد، به این بستگی دارد که آقای تمر چطور در ترمیم اقتصاد و مبارزه با فساد دولتی عمل خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG