لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۳۹

هشدار سازمان بهداشت جهانی درمورد دود ديزل


سازمان بهداشت جهانی، روز سه شنبه ١٢ ژوئن هشدار قبلی خود پيرامون خطر سوخت ديزل را ارتقاء داد. اين سازمان اعلام کرد که دود ديزل باعث بروز بيماری سرطان می شود و آن را با خطر دود سيگار شبيه دانسته است.

بيانيه روز سه شنبه پس از بررسی تحقيقات جديد توسط کارشناسان بين المللی صورت ميگيرد. اين تحقيقات مطالعه طولانی مدت بيش از ١٢ هزار کارگر معدن که بشدت در معرض دود ديزل قرار داشته اند را شامل بود.

سازمان بهداشت جهانی در سال ١٩٨٨ ميلادی در تحقيقات پيرامون بيماری سرطان اعلام کرده بود که دود ديزل برای انسان «احتمالا سرطان زا» است. اين تحقيقات باعث شد که بسياری از کشورها استانداردهای سختگيرانه ای پيرامون گازهای منتشر شده بر اثر سوخت ديزل را بر پا کنند. کارخانه ها با ابداعاتی از قبيل استفاده کمتر از سوختهای گوگردی و طراحی موتورهای جديد برای کنترل دود بويژه در اروپا و آمريکای شمالی به اين تحقيقات واکنش نشان دادند.

لابی گران صنعت ديزل از اين نتايج انتقاد کردند و گفتند که اين تحقيقات فاقد اطلاعات دقيقی پيرامون سطوح در معرض قرار گرفتن دود ديزل در مدت زمان مطالعه بوده است. در همين حال، سازندگان موتور ديزل به طرح های جديدی اشاره می کنند که توليد اکسيد نيتروژن و انتشار ذرات گوگرد را ۹۵ درصد در مقايسه با موتورهای کامیون ها و اتوبوس های قدیمی تر کاهش می دهند.
XS
SM
MD
LG