لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۰

بازداشت یک روزنامه‌نگار ورزشی در ایران؛ نخستین جلسه دادگاه سعید مدنی برگزار شد


موج بازداشت مخالفان در ایران
موج بازداشت مخالفان در ایران

فشار بر فعالان فرهنگی و هنری ادامه دارد و گزارش‌ها در روز شنبه حاکی از بازداشت امید هرمزی، روزنامه‌نگار ورزشی و همچنین برگزاری نخستین جلسه دادگاه سعید مدنی، جامعه‌شناس، با اتهام «تشکیل و اداره گروه‌های معاند» است.

بر اساس تازه‌ترین گزارش‌ها، امید هرمزی، ورزشی‌نویس و سازنده پادکست سرخابی، بازداشت شده است.

وب‌سایت امتداد روز شنبه ۱۴ آبان گزارش داد که آقای هرمزی روز پنج‌شنبه توسط افراد لباس شخصی در محل کار خود بازداشت شده و «هنوز هیچ تماسی با خانواده نداشته و روشن نیست کجا نگهداری می‌شود.»

بنا بر این گزارش، علاوه بر بازداشت این خبرنگار، وسایل الکترونیکی او نیز حین بازداشت توقیف شده است.

  • محدودیت تماس تلفنی مجید توکلی

مریم، همسر مجید توکلی، در توییتی اعلام کرد که این زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین، در هفته تنها پنج دقیقه می‌تواند با خانواده‌اش تماس بگیرد.

همسر مجید توکلی نوشت، وقتی او زنگ می‌زند، لیستی از چیزهایی که می‌خواهد بداند، از جمله کلمه‌های جدیدی که فرزندشان یادگرفته، می‌نویسد و به سرعت برایش می‌خواند.

  • اتهام ‌های امنیتی به سعید مدنی

وکیل سعید مدنی، جامعه‌شناس زندانی، از تشکیل نخستین جلسه دادگاه برای او خبر داد.

به گفته محمدعلی کامفیروزی، در این جلسه دادگاه در شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب اسلامی تهران اتهام‌های «تشکیل و اداره گروه‌های معاند نظام، اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت کشور، و تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی» برای او مطرح شده است.

سعید مدنی از ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ تا کنون در بازداشت است.

  • تمدید قرار بازداشت نیلوفر حامدی

همسر نیلوفر حامدی می‌گوید، قرار اولیه بازداشت این روزنامه‌نگار زندانی، ۳۰ مهر تمام شده و روز نهم آبان با ۱۰ روز تأخیر، مقامات قضایی تمدید بازداشت او را تا پایان آبان ابلاغ کرده‌اند.

به گفته محمدحسین آجورلو، با وجود این که «بیش از ۱۰ روز» از پایان بازجویی خانم حامدی گذشته، «تمدید قرار بازداشت غیرقانونی است.»

  • آزادی موقت عماد قویدل

عماد قویدل، خواننده رپ اعتراضی که در روزهای گذشته در رشت بازداشت شده بود، در پستی اینستاگرامی از آزادی موقت خود خبر داد.

آقای قویدل با تأکید بر رفتار خشونت‌بار بازداشت‌کنندگان، نوشت: «من در زمان مرگ مهسا ژینا امینی آنجا نبودم و نمی‌دانم چه بر او گذشت، اما می‌توانم به شما بگویم که بعد از بازداشتم وقتی معترض به دستبند زدن شدم، شخصی چند بار به صورتم مشت کوبید و بعد از این که کلاه لباسم را روی سرم کشیدند شخص دیگری چندین بار به سرم می‌کوبید و می‌گفت تو هنرمندی ها؟»
او با بیان این که «از مادرم هم شنیده بودم که قبل از اعدام پدرم برای اعتراف گیری فک و سرش رو شکسته بودند»، گفت که «رفتار خشن حداقل برای ما تازگی ندارد.

این هنرمند معترض افزود: «من عماد قویدل فرزند علی قویدل هستم. پدری که در جبهه و خط مقدم سوسنگرد بی‌سیم‌چی بود، جانباز شد و سال ۶۹ در همین رژیم اعدام شد. سال‌ها بعد از اعدام پدرم و مصادره اموالمان تا به امروز حتی یک بار حکومت سراغ ما را نگرفت.»

همچنین گزارش‌ها حاکی از آن است که احمد رونقی، پدر حسین رونقی که روزها بود برای پی‌گیری وضعیت این فعال حقوق بشر بازداشت شده، در مقابل زندان اوین به سر می‌برد، روز شنبه در مقابل این زندان سکته کرد و به بیمارستان انتقال یافت.

هم‌زمان با آغاز دور جدید اعتراضات سراسری در ایران، موج بازداشت‌ها گسترش یافته

XS
SM
MD
LG