لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۵

سرکوب اعتراض‌ها در خاش؛ عفو بین‌الملل: ماموران تا ١٠ نفر از جمله کودکان را کشتند


اعتراضات مردم در زاهدان
اعتراضات مردم در زاهدان

عفو بین‌الملل اعلام کرد بیم آن می‌رود طی سرکوب روز جمعه معترضان در شهر خاش تا ١٠ نفر از جمله کودکان کشته و ده‌ها نفر دیگر زخمی شده باشند.

امام جمعه زاهدان پیشتر اعلام کرده است که در اعتراضات ۱۳ آبان در خاش ۱۶ نفر توسط ماموران کشته شدند.

مولوی عبدالحمید، روحانی اهل سنت در رسانه‌های اجتماعی از کشتار مردم معترض خاش در اعتراضات روز جمعه خبر داد. او نوشت در تجمع جوانان و نوجوانان معترض در مقابل فرمانداری، مردم را به گلوله بستند که دستکم ۱۶ تن کشته و ده‌ها نفر دیگر زخمی شدند.

امام جمعه زاهدان برخوردها با معترضان در استان سیستان و بلوچستان را بی‌رحمانه خوانده و خواستار توقف این سرکوب‌های خشن شده است.

عفو بین‌الملل در رشته توییتی به نقل از شاهدان عینی گفته از ساعت ٢ بعد از ظهر به وقت محلی، نیروهای امنیتی از پشت بام فرمانداری و چند ساختمان دیگر به صورت مستقیم به معترضان صلح‌جو شلیک کرده‌اند.

عفو بین‌الملل در ادامه با تاکید بر لزوم توقف فوری خشونت از سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، از کشورهای عضو سازمان ملل نیز خواسته نگرانی خود را با سفیران ایرانی مطرح و از ایجاد یک سازوکار تحقیق مستقل توسط سازمان ملل حمایت کنند.

روز جمعه ١٣ آبان ماه، چندین شهر استان سیستان و بلوچستان از جمله خاش، زاهدان، سراوان، و راسک همانند جمعه‌های گذشته صحنه تظاهرات شدیدی علیه جمهوری اسلامی بود و که با سرکوب خشونت‌آمیز نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی روبرو شدند.

XS
SM
MD
LG