لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۱

قیمت‌های نجومی رسیدگی به دندان در ایران و دندان‌هایی که بدون جایگزینی کشیده می‌شوند


خبرگزاری مهر در گزارشی به قیمت‌های نجومی رسیدگی به دندان در ایران پرداخته است.

در این گزارش آمده است که هزینه درست کردن دندان‌های خراب و پوسیده برای بزرگسالان، بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان هزینه دارد و بیش از ۹۰ درصد از هزینه‌های دندانپزشکی از جیب مردم پرداخت می‌شود.

هزینه عصب‌کشی بین ۳.۵ تا ۴ میلیون تومان عنوان شده است که گفته می‌شود این مبلغ در برخی کلینیک‌های دندانپزشکی، تا ۲ برابربیشتر است.

هزینه یک واحد ایمپلنت دندان از ۷ میلیون آغاز می‌شود و تا ۱۵ میلیون تومان بالا می‌رود.

یک دندانپزشک از ایران ضمن تأیید این ارقام به صدای آمریکا گفت که مردم به دلیل بالا بودن قیمت‌ها تنها برای کشیدن دندان و خلاص شدن از درد به دندانپزشک مراجعه می‌کنند و داشتن مطب دندانپزشکی دیگر برای فرد سودی ندارد. به گفته این دندانپزشک، دندان‌هایی که کشیده می‌شوند نیز اغلب به دلیل بالا بودن هزینه‌ها جایگزین نمی‌شوند.

پیشتر، رئیس هیأت مدیرت جامعه دندانپزشکی ایران نیز به همشهری گفته بود که کلینیک‌های دندانپزشکی سودآوری ندارند.

علی تاجرنیا گفته است که بسیاری از دندانپزشکان مطب‌ها را تعطیل کرده و سراغ کلینیک‌ها رفته‌اند چرا که در آنجا مراجعین از «حداقل‌های پوشش بیمه‌ای» برخوردار هستند.

سعید کریمی، معاون درمان وزارت بهداشت می‌گوید برنامه‌ها و طرح‌های وزارت بهداشت برای بهبود وضعیت کنونی، «روی کاغذ می‌ماند.» از جمله گسترش مراکز دولتی که به گفته او وزارتخانه کمبود بودجه دارد و قادر به انجام آن نیست.

در عین حال بسیاری می‌گویند که مراکز دولتی بازدهی مناسب ندارند و مردم ترجیح می‌دهند به آنجا مراجعه نکنند.

از سوی دیگر، بسیاری از دندانپزشکان بار سفر بسته‌اند و مهاجرت را به ماندن ترجیح داده‌اند.

خردادماه سال گذشته، دبیر ستاد نقشه جامع علمی کشور گفت که ایران از نظر تعداد دندانپزشک در میان کشورهای منطقه جزو ۵ کشور آخر است.

معاون خط‌‌مشی ‌گذاری دفتر علم شورای عالی انقلاب فرهنگی گفته که در مورد آمارهای مربوط به سرانه دندانپزشک میان این نهاد و وزارت بهداشت اختلاف است و این نهاد، تعداد دندانپزشک نسبت به جمعیت ۱۰۰ هزار نفری را ۳۵ نفر برآورد می‌کند در حالی که وزارت بهداشت این عدد را ۴۳ نفر عنوان کرده است.

داده‌های «دنیای ما در قالب آمار»، شمار دندانپزشکان در ایران به ازای هر ۱۰ هزار نفر را ۴.۴۷ نفر تخمین زده است که این اطلاعات مربوط به سال ۲۰۱۸ و پیش از موج مهاجرت جدید کادر درمان ایران است. جدول زیر سرانه دندانپزشک در ایران را با چند کشور دیگر منطقه مقایسه می‌کند.

داده‌های «دنیای ما در قالب آمار» از سرانه دندانپزشک
داده‌های «دنیای ما در قالب آمار» از سرانه دندانپزشک

بحرانی بودن وضعیت سلامت دهان و دندان در ایران که عوامل متعددی به آن دامن می‌زند مدتی است به عنوان زنگ خطری از سوی کارشناسان حوزه سلامت مطرح شده است.

هرچند آمار دقیقی از میزان پوسیدگی‌ دندان ایرانی‌ها در دست نیست، گفته می‌شود از ۲۸ دندان هر ایرانی در سنین ۳۵ تا ۴۴ سال، ۹ تا ۱۳ مورد آنها پوسیده و خراب شده است.

XS
SM
MD
LG