لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۵۳

شبیه‌سازی دندان از کشت سلولهای بنیادی ادرار انسان


به گفته برخی دانشمندان، استفاده از ادرار برای دستیابی به سلول های بنیادی و کشت آنها، فرایندی است که همواره با خطر عفونت روبه روست.

دانشمندان چینی ادعا کرده اند که موفق شده اند از ادرار انسان دندان تولید کنند.

در پژوهشی که در نشریه بازآفرینی سلولی منتشر شده، دانشمندان موسسات بهداشت و بیولوژی گوانگزهو می گویند موفق شده اند سلول های بنیادین دندان را از سلول های موجود در ادرار آدمی ایجاد کنند و آنها را به انواع مختلفی از سلول تبدیل کنند که جنس و محتوای شیمیایی مشابه مینای دندان و ریشه و عصب آن داشته باشد.

با توجه به پیشرفت هایی که طی سال های اخیر در تحقیقات و آزمایشات مربوط به سلول های بنیادی انجام شده، امید زیادی به شکل گرفتن دندان از کشت این نوع سلول ها می رفت. اما کاشتن آنها در آرواره های موش های آزمایشگاهی پس از سه هفته نشان داد که تنها سی درصد موفقیت در این طرح وجود داشته و میزان استحکام دندانی که در این فرایند تولید می شود، تنها یک سوم استحکام دندان طبیعی انسان است.

از دیگر مشکلات و نواقص این پژوهش به گفته یکی از استادان شاخصی که بر پژوهش های مربوط به سلول های بنیادی کار می کند، عدم اطمینان از جوانب بهداشتی آن است.

به گزارش تارنمای انگلیسی صدای آمریکا، پروفسور کریس میسن که پژوهشگر سلول های بنیادی در کالج لندن است، طی گفت و گویی در این خصوص به خبرنگار شبکه بی بی سی گفت که ادرار اصولا منبع مناسبی برای دستیابی به سلول های بنیادی نیست و محصول آن با خطر آلودگی به عفونت مواجه است.
XS
SM
MD
LG