لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۶

بحران در دانمارک، دومین حمله تروریستی در کپنهاک


Denmark Shots
Denmark Shots

در حالی که کپنهاک در شوک تیراندازی به یک کافه بود، یک تیراندازی دیگر در نزدیکی یک کنیسه دست‌کم باعث مرگ یک نفر و زخمی شدن دو پلیس دانمارک شد. ضارب یک گلوگه در سر مقتول شلیک کرده است.

بنابر گزارش رویترز تیراندازی در ساعت ۳ بعد از ظهر روز شنبه چهاردهم فوریه -۲۵ بهمن‌ماه- در پایتخت دانمارک رخ داده است.

این حادثه در حالی رخ می‌دهد که ساعاتی پیش از این در همین روز یک تیراندازی دیگر در یک کافه در شهر کپنهاک منجر به کشته شدن یک نفر و زخمی شدن سه پلیس شده بود. پلیس دانمارک حادثه اول را یک عملیات تروریستی خوانده است.

با توجه به دومین رخداد پلیس دانمارک در حال بررسی است و هنوز به طور مشخص اعلام نکرده که آیا این دو حادثه با یکدیگر ارتباط دارند یا خیر.

به گزارش ان‌پی‌ار این حادثه درست ساعاتی بعد از این رخ می‌دهد که تعدادی تروریست به یک کافه با شلیک دست کم ۴۰ گلوله حمله کرده بودند. قرار بود در این کافه یک کارتونیست سوئدی به نام لارس ویلکز به سخنرانی در مورد آزادی بیان بپردازد. او از سال ۲۰۰۷ بعد از کشیدن یک کارتون از پیام مسلمانان تحت حفاظت پلیس بود.

شبکه دو تلوزیونی دانمارک در خصوص حادثه اول اعلام کرده بود که در این عملیات یک شهروند چهل ساله کشته شده است، قرار بود سفیر فرانسه، فرانسوا زیمرای نیز سخنرانی کند. این شبکه ادامه می‌دهد در این عملیات به سفیر فرانسه آسیبی نرسیده است.

نخست وزیر دانمارک در پی عملیات اول اعلام آماده باش برای تمامی نیروهای پلیس این کشور اعلام کرده بود. به نظر می‌رسد با توجه به عملیات دوم این تدابیر امنیتی شدیدتر شود. تورنینگ اشمیت همچنین در اظهارات خود گفته بود این حمله‌ای به آزادی بیان است.

XS
SM
MD
LG