لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۹

دانمارک به ائتلاف به رهبری آمریکا در دریای سرخ می‌پیوندد


ناو اعزامی دانمارک به دریای سرخ. ۹ بهمن.
ناو اعزامی دانمارک به دریای سرخ. ۹ بهمن.

دانمارک روز دوشنبه ۹ بهمن از اعزام یک ناو برای کمک به ائتلاف تحت رهبری ایالات متحده برای محافظت از کشتیرانی در برابر حملات شبه‌نظامیان حوثی در دریای سرخ خبر داد.

حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران از آغاز جنگ اسرائیل و حماس در آنچه همبستگی با حماس خوانده‌اند دستکم به ۳۳ کشتی از جمله ناوهای آمریکایی و بریتانیایی با موشک‌ها کروز و پهپادها حمله کرده‌اند.

صدهد کشتی تجاری با افزایش حملات حوثی‌ها وادار به تغییر مسیر از طریق دماغه امید نیک آفریقای شدند؛ مسیری که ۱۰ تا ۱۴ روز بیشتر زمان می‌برد و از عبور از دریای سرخ و کانال سوئز پرهزینه‌تر است.

دانمارک که شرکت کشتیرانی تجاری مرسک در آن مستقر است ناو ۱۳۹ متری «آیور هوت فلدت» خود را برای شرکت در عملیات «نگهبان رفاه» که ماه گذشته متشکل از ۲۰ کشور به رهبری ایالات متحده تشکیل شد، اعزام می‌کند.

ترولز لوند پولسن، وزیر دفاع دانمارک قبل از خروج این ناو از پایگاه دریایی کورسور، به خبرنگاران گفت: «اگر فکر می‌کنید پاسخ به حوثی‌ها این است که اجازه دارید تجارت آزاد جهانی را به وحشت بیاندازید، برداشت اشتباهی دارید.»

او افزود: «به همین دلیل است که ما اکنون به همراه آمریکایی‌ها و بریتانیایی‌ها با این پیام مسئولیت خودمان را نشان می‌دهیم که این حملات را تحمل نخواهیم کرد.»

شورشیان حوثی هفته گذشته سه موشک بالستیک ضد کشتی به سمت یک کشتی کانتینری با پرچم ایالات متحده که توسط مرسک اداره می‌شد شلیک کردند.

هنریک ریبرگ، فرمانده نیروی دریایی دانمارک گفت این ناو حامل موشک‌های ضد کشتی «هارپون» ساخت ایالات متحده و موشک‌های رهگیر زمین به هوا «ئی‌اس‌اس‌ام» است، اما نمی‌تواند از خود یا سایر کشتی‌ها در برابر موشک‌های بالستیک دفاع کند.

او گفت دانمارک سال‌ها برای خرید موشک های قدرتمندتر و دوربردتر با قابلیت دفاع در برابر موشک های بالستیک برنامه‌ریزی کرده است، اما هنوز آنها را تحویل نگرفته است.

ریبرگ گفت که نیروهای عملیات ویژه دانمارکی که قبلا از آنها برای مبارزه با دزدان دریایی در خلیج گینه استفاده شده بود، در این عملیات شرکت نخواهند کرد.

به گزارش رویترز، انتظار می‌رود ناو اعزامی دانمارک با حدود ۱۷۵ خدمه در ۱۷ بهمن عملیات خود را در دریای سرخ آغاز کند.

فرمانده نیروی دریایی دانمارک همچنین تاکید کرد که کشورش در عملیات به رهبری ایالات متحده علیه حوثی‌ها در یمن شرکت نخواهد کرد.

سالانه حدود ۲۵۰۰ کشتی متعلق به شرکت‌های کشتیرانی دانمارکی از مسیر دریای سرخ عبور می کنند که حدود ۱۵ درصد از ترافیک کشتیرانی جهان را تشکیل می‌دهد.

اما آن استفنسن، رئیس «گروه صنعتی کشتیرانی دانمارک» گفت: «در حال حاضر، تعداد کمی کشتی‌های دانمارکی از این مسیر تردد می‌کنند زیرا بسیار ناامن است. ما به امنیت بیشتری نیاز داریم و هدف ائتلاف همین است.»

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، روز چهارشنبه ۲۷ دی، اعلام کرد که گروه «انصارالله» که گروه حوثی‌ها نیز نامیده می‌شود، ۳۰ روز دیگر، به عنوان یک گروه تروریستی بین‌المللی در فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا قرار خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG